Cetatea Târgu Neamț nu a obținut decât un punct în etapa a doua, după ce a remizat, 2-2, cu mai vechea cunoștință, CSM Pașcani. Deși a evoluat în fața propriilor suporteri, iar cu două zile înainte de meci a reușit să îi legitimeze și pe ultimii 4 jucători veniți, formația de la poalele Cetății Neamțului nu a putut trece de o formație din Pașcani, care se pare că arată mult mai bine decât în stagiunea trecută. Gazdele știau că le așteaptă un meci greu, după ce adversarul a învins runda trecută cu 2-0 pe Știința Miroslava, una dintre echipele din seria întâi care sezonul trecut a ratat promovarea la doar un singur punct de primul loc, și așa a și fost. Elevii lui Daniel Zavate și Valentin Avădanei au evoluat mult sub așteptări în prima repriză, iar pe acest fond, CSM Pașcani a marcat două goluri până la pauză. Cu toate acestea, Cetatea a avut o revenire foarte bună în partea a doua și a reușit să reducă din handicap în minutul 70, când Huțanu a marcat pentru 1-2. Impulsionați de public, fotbaliștii târgnemțeni au alergat după egalare, pe care au reușit-o în minutul 75, când arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri în urma unui fault în careu. Varea nu a ratat de la punctul cu var și cu un sfert de oră înainte de final, cele două formații se aflau la egalitate, 2-2. Pe final, gazdele puteau chiar obține toate cele 3 puncte, însă s-au precipitat în fața porții adverse de mai multe ori, iar partida s-a încheiat la egalitate.

Formația gazdă poate fi apreciată pentru că a putut să revină de la 0-2, însă evoluția jucătorilor nu l-a mulțumit pe principalul Daniel Zavate. „Am făcut o primă repriză foarte slabă, în partea a doua oaspeții au căzut din punct de vedere fizic și pe final puteam să și câștigăm. Nu sunt mulțumit de evoluția echipei, am făcut multe greșeli, am făcut cadouri adversarului, mai ales în prima repriză și asta ne-a costat. Nu sunt mulțumit nici de rezultat, dar sper ca acest joc să fie o lecție pentru noi și să nu mai greșim pe viitor. Sunt mulțumit de prestația juniorilor care au venit de la Piatra Neamț, au evoluat în nota lor, dar astăzi nu am arătat foarte bine ca echipă“.

În confruntarea de sâmbătă, Cetatea a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Rusu – Varea, Zavate, Rotaru, Huțanu – Ihnatiuc, Chirilă, Curcă, R. Ungureanu – Berbece, D. Ungureanu, iar ulterior au mai intrat Cojocariu și Vavriță.

Formația din Târgu Neamț are un singur punct după primele două etape, iar în runda a treia, programată sâmbătă, va evolua în deplasare cu Metalosport Galați.