Academica Clinceni – Ceahlăul Piatra Neamț 1-0 (1-0). A marcat Olariu 12’, penalti

Academica: Marinescu – Matei, Nițu, Dobrosavlevic, Vențer – Dragomir, Olariu, Neagu, Benzar – Kuku, Bujor. Rezerve: Iancu – Budeanu, Huiban, Bardu, Pham-Huy, Antohi, Matei. Antrenor, Laszlo Balint.

FC Ceahlăul: Calancea – Gheorghiu, Cazan, Masella, Margină – Popadiuc(Lupei 70’), Tabacariu, Chitoșcă, Ștefănescu, Barb (Drăghiceanu 55’) – Nedelcu. Rezerve: Barna – Călin, Drăghiceanu, Iovu, Stahie, Lupei. Antrenor, Costel Ilie.

Arbitrii: Ovidiu Petru – central, Florin Vișan, Daniel Vlase – asistenți.

Ceahlăul Piatra Neamț a pierdut cel de-al doilea meci consecutiv în acest campionat, după ce a cedat cu 0-1 confruntarea din deplasare cu Academica Clinceni, în etapa a cincea a ligii a doua. Cu mari probleme financiare și cu un lot mult întinerit în această vară, trupa din Piatra Neamț nu a reușit prea multe în deplasarea din Ilfov și a primit gol destul de repede, încă din minutul 12. Gazdele au avut o acțiune de atac în minutul 11, Matei a primit balonul în careu din centrare, iar centralul Ovidiu Petru a acordat lovitură de la 11 metri, considerând că fundașul Cazan a atins balonul cu mâna. Olariu nu a ratat de la punctul cu var și Academica a marcat încă din startul jocului golul de 3 puncte deoarece până la final, partida a fost lipsită de ocazii importante la cele două porți. Oaspeții au ratat cea mai mare ocazie de gol în minutul 20, când șutul lui Chitoșcă s-a dus în bară. Același jucător a fost eliminat de pe teren cu 8 minute înainte de final, pentru al doilea galben, iar Ceahlăul a jucat cu un om în minus.

Fără Stana, în continuare cu probleme medicale, și care în această săptămână va fi supus unui control la București, galben-negrii au practicat un joc modest la Clinceni și, fără faza discutabilă din minutul 11, partida avea șanse foarte mari să se încheie la egalitate.

„A fost o evoluție modestă din partea noastră, nu am avut ritm și atitudine. Din punctul meu de vedere am întâlnit un adversar modest și dacă nu era acel penalti, care nouă ni s-a părut destul de ușor acordat, cred că meciul se încheia la egalitate. Lucian Cazan mi-a spus că mingea l-a atins involuntar în cot, dar dacă arbitrul a acordat penalti nu mai avem ce face. Am avut puține ocazii de gol, am rămas în 10 pe final după eliminarea lui Chitoșcă și așa s-a scris istoria un meci slab din partea noastră“, a spus la final principalul oaspeților, Costel Ilie.

După înfrângerea de sâmbătă, formația din Piatra Neamț a rămas cu 3 puncte, este în partea a doua a clasamentului, iar la jumătatea acestei săptămâni va disputa restanța din deplasare cu Gloria Buzău.