Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț s-au clasat pe ultimul loc la turneul amical de la Zalău, care s-a desfășurat la finele săptămânii trecute, și care a reunit la start 4 formații importante din divizia A1. Elevii lui Marian Constantin și Nicu Buruș au reușit să câștige cu 3-2 confruntarea cu Știința Baia Mare, pe seturi la -28, 20, -19, 24 și 11 și au pierdut cu 1-3, respectiv 0-3 meciurile cu gazdele de la Municipal Zalău și Unirea Dej. Voleibaliștii pietreni au început bine duelul cu gazdele de la Zalău și au câștigat primul set la 23, însă le-au cedat pe următoarele 3 la 16, 12 și 14, pentru ca în meciul cu ardelenii de la Dej să piardă în 3 seturi destul de echilibrate, la 20, 21 și 22. În urma rezultatelor înregistrate în cele 3 zile, Volei Club Municipal s-a situat în final pe ultimul loc, iar Municipal Zalău a câștigat turneul la care a fost gazdă. Băieții de la VCM LPS nu au foarte mult timp de respiro, pentru că la finele acestei săptămâni, în perioada 2-4 octombrie, vor participa la un alt turneu de pregătire, care va avea loc la Dej. Campionatul diviziei A1 masculine va începe pe 20 octombrie, când Volei Club joacă în deplasare cu nou promovata, Tricolorul Ploiești.