Carrefour P. Neamț, 7.000 de euro amendă de la Protecția Consumatorului. Au vândut alimente expirate de 8 luni, informează Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Neamț
Bătaie de joc este prea puțin spus pentru ce au făcut cei de la Carrefour Piatra- Neamț , magazinul din Mall Shopping City, după ce au lăsat la raft produse din pește, expirate din luna aprilie 2025. Acestea au fost cumpărate de un client, care a observat acasă eticheta ce indica faptul că produsul alimentar este de fapt o bombă biologică. Clientul a sesizat presa locală, ANPC s-a autosesizat, și a ieșit o amendă de toată frumusețea, deși inconștiența lanțului de magazine, care oricum nu va mai opera în România, pentru că a vîndut tot (poate asta a fost și logica lor) ar fi putut avea efecte extrem de grave. Dar, controlul ANPC a mai scos la iveală multe alte nereguli. ”Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Neamț a finalizat acțiunea de control operativ desfășurată la punctul de lucru al operatorului economic SC Carrefour Romania SA – Hypermarket din Piatra-Neamț, acțiune inițiată ca urmare a informațiilor apărute în spațiul public.
În urma verificărilor efectuate, care au inclus analiza trasabilității și a documentelor de evidență operativă, fapta semnalată în spațiul public a fost confirmată. Operatorul economic a expus spre vânzare și a comercializat produsul Fish Fingers AMB cu termenul de valabilitate depășit. Data durabilității minimale a acestuia expirase la data de 15.04.2025.
Deși la momentul controlului fizic lotul respectiv nu mai era prezent în stoc, identificarea acestuia prin codul de bare și bonul fiscal a demonstrat încălcarea gravă a obligației legale de a retrage produsele neconforme, acțiune ce a generat un risc direct asupra sănătății consumatorilor.
Extinderea controlului a evidențiat și alte nereguli, respectiv:
- Raionul Legume-Fructe: Au fost identificate la comercializare produse cu modificări organoleptice evidente (zone putrede, pulpă înmuiată, mucegai și deshidratare) la sortimentele: pomelo, ceapă galbenă și roșie, mere Golden și țelină. De asemenea, s-au constatat diferențe de greutate (eroare negativă peste limita tolerată) la usturoiul ambalat la plasă, inducând în eroare consumatorul.
- Condiții de depozitare necorespunzătoare: În interiorul agregatelor frigorifice au fost identificate depuneri stratificate de gheață (aspect de zăpadă), fapt ce indică o mentenanță deficitară și un risc iminent de contaminare a alimentelor.
Pentru abaterile constatate, operatorul economic a fost sancționat conform OG 21/1992 (r2), fiind aplicate următoarele măsuri:
- Amenzi contravenționale în valoare totală de 35.000 lei;
- Oprirea definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman a tuturor produselor neconforme identificate;
- Oprirea temporară a utilizării agregatelor frigorifice neigienizate, până la remedierea completă a deficiențelor.
CJPC Neamț va continua să exercite un control riguros și constant asupra pieței și își exprimă aprecierea față de mass-media și consumatori pentru implicarea activă și vigilența manifestată în apărarea intereselor legitime ale consumatorilor”, se arată într-un comunicat transmis presei de Protecția Consumatorului.
I.C. (sursa foto: Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Neamț)













