Local
Citit de: 9,974 ori

A murit tânărul motociclist implicat în accidentul de la Crăcăoani. Șoferul vinovat, pozitiv la testul antidrog

Accident grav la Crăcăoani, impact între un autoturism și o motocicletă
Bărbat decedat la Poiana Teiului, după ce s-a răsturnat cu tractorul

Tânărul motociclist, în vârstă de 19 ani, din Piatra- Neamț, implicat în accidentul de noaptea trecută de la Crăcăoani,  a murit, anunță IPJ Neamț. Șoferul care a provocat accidentul, un tânăr din județul Iași, a ieșit pozitiv la testul antidrog, însă rămâne de văzut rezultatul analizei probelor biologice. Conform unor imagini surprinse pe o cameră de supraveghere (video la sfârșitul articolului), acesta a intrat în drumul național de pe drum fără prioritate, fără măcar să reducă viteza, deși avea indicator care îl obliga să oprească. Motociclistul nu a avut nicio șansă să evite impactul, fiind aruncat de pe motocicletă la o distanță de aproximativ 10 metri. În total, au fost 5 victime, printre care se numără și iubita tânărului decedat, care se afla pe motocicleta condusă de acesta. Celelalte 3 victime se aflau în autoturism.

La data de 3 mai a.c., ora 22:40, polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe DN 15C, în localitatea Crăcăoani.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că, în timp ce un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din județul Iași, conducea un autoturism, pe DC 163, în localitatea Crăcăoani, ajuns la intersecția cu DN 15C, nu ar fi respectat semnificația indicatorului OPRIRE, ar fi pătruns în intersecție, acroșând o motocicletă condusă de un tânăr, în vârstă de 19 ani, din Târgu-Neamț.

Din nefericire, în urma evenimentului rutier a rezultat decesul tânărului de 19 ani, rănirea conducătorului auto, a altor 2 pasageri din autoturism, cu vârste de 16 și 21 de ani și a unui pasager aflat pe motocicletă, în vârstă de 19 ani.

Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negative.

în urma testării cu aparatura din dotare, au rezultat indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive.

Menționăm că aceasta nu reprezintă probă în cadrul dosarului penal, tânărul fiind condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului de substanțe interzise.

În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă”, a declarat insp.pr. Ciofu Ramona- IPJ Neamț.

Imagini de pe camera de supraveghere:

I.C.

Distribuie știrea:

Etichete: A murit tânărul motociclist implicat în accidentul de la Crăcăoani. Șoferul vinovat, pozitiv la testul antidrog
Articolul anterior
Accident grav la Crăcăoani, impact între un autoturism și o motocicletă
Articolul următor
Bărbat decedat la Poiana Teiului, după ce s-a răsturnat cu tractorul

Ești de acord? Sau ai altă părere?

1 comentariu. Leave new

  • Doina Paul
    4 mai 2025 13:30

    MARE TRAGEDIE! Dumnezeu să-i ierte și să-i odihnească! Condoleanțe familiilor îndoliate!

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed