Local
Citit de: 20 ori

Actorul Claudiu Istodor a primit o stea pe Aleea Personalităților din Piatra-Neamț

O mașină condusă de o minoră de 16 ani, a ajuns într-un canal. 3 victime, printre care și proprietarul autoturismului
Revoltă la Zănești! Oi furate (dovezi video) și ucise, acte de cruzime, posibil și zoofilie, autorii sunt liberi. Atenție, articolul conține imagini și informații care pot afecta emoțional!

Actorul Claudiu Istodor a primit o stea pe Aleea Personalităților din Piatra-Neamț, în cadrul unui eveniment desfășurat duminică, 10 mai, în fața Teatrului Tineretului

Comunicat de presă- Primăria Piatra Neamț: Claudiu Istodor și-a început cariera pe scena TT-ului în anul 1984, imediat după absolvirea Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică, iar cei patru ani petrecuți la Piatra-Neamț i-au rămas pentru totdeauna în suflet, așa cum avea să declare la festivitatea de astăzi:

„A fost începutul carierei mele și a fost un început cu noroc. Am început într-o comedie care a avut un mare succes de public și de critică, după care am continuat și după 4 ani am plecat din Piatra-Neamț. Întotdeauna voi avea o amintire minunată despre drumul de la gară, sfertul de oră până aici, la teatru, încărcatul bagajului, aveam până și o saltea cu mine. A fost minunat ce mi s-a întâmplat aici. Mulțumesc mult teatrului din Piatra-Neamț și mulțumesc celor care au făcut posibilă această dezvelire” – Claudiu Istodor.

Un oaspete special la evenimentul de astăzi a fost Maia Morgenstern, actriță recompensată în noiembrie 2025 cu o stea pe Aleea Personalităților, în semn de recunoștință pentru contribuția la afirmarea și prestigiul cultural al municipiului Piatra-Neamț, orașul în care și-a făcut, la rândul ei, debutul pe scena TT-ului.

Înainte de momentul dezvelirii stelei, primarul Adrian Niță i-a oferit actorului Claudiu Istodor o plachetă omagială, în semn de recunoștință din partea comunității locale.

Adrian Niță, primar Piatra-Neamț:

„Dragi pietreni,

Astăzi, Aleea Personalităților din Piatra-Neamț a devenit mai bogată. Am avut onoarea de a dezveli steaua dedicată unui om special, un artist care a transformat scena în magie și care a purtat numele orașului nostru cu o demnitate exemplară: Claudiu Istodor.

Așa cum am spus și în cadrul ceremoniei, un oraș nu se construiește doar cu proiecte de infrastructură, ci și cu respect pentru valorile care îi dau suflet.

Domnul Istodor face parte din fibra culturală a acestui loc. Scena Teatrului Tineretului i-a fost martoră la debut și la nenumăratele momente de geniu care ne-au făcut să vibrăm, să gândim și să ne emoționăm.

Prin proiectul „Piatra-Neamț: Recunoștință și omagiu personalităților care au dus și duc mai departe numele orașului”, pe care l-am inițiat anul trecut, mi-am propus exact acest lucru: să nu lăsăm timpul să acopere meritele celor care ne fac mândri.

Această stea nu este doar un simbol sculptat în piatră. Este promisiunea noastră că munca, talentul și dăruirea lui Claudiu Istodor vor rămâne mereu înscrise în memoria colectivă a pietrenilor.

Este modul nostru de a-i spune, acasă, un „Mulțumim!” din tot sufletul pentru tot ce a oferit artei și comunității noastre.

Felicitări, domnule Claudiu Istodor! Piatra-Neamț vă prețuiește și vă aplaudă, astăzi și mereu!

Proiectul „Piatra-Neamț: Recunoștință și omagiu personalităților care au dus și duc mai departe numele orașului”, inițiat de primarul Adrian Niță, va continua cu încă cinci stele ce vor îmbogăți Aleea Personalităților. În perioada 11-16 mai, vor fi omagiați Radu Afrim, David Esrig, Eugen Apostol, Andrei Șerban și Gelu Nițu. Prin toată activitatea și parcursul lor artistic, actorii și regizorii enumerați au contribuit, în mod direct sau simbolic, la afirmarea și prestigiul cultural al municipiului Piatra-Neamț, consolidând identitatea acestuia ca reper important pe harta teatrului românesc.

G.T.

 

Distribuie știrea:

Etichete: Actorul Claudiu Istodor a primit o stea pe Aleea Personalităților din Piatra-Neamț
Articolul anterior
O mașină condusă de o minoră de 16 ani, a ajuns într-un canal. 3 victime, printre care și proprietarul autoturismului
Articolul următor
Revoltă la Zănești! Oi furate (dovezi video) și ucise, acte de cruzime, posibil și zoofilie, autorii sunt liberi. Atenție, articolul conține imagini și informații care pot afecta emoțional!

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed