Local
Citit de: 13 ori

Aleșii neamului dublează amenzile pentru rovinietă. Proiectul a trecut de Senat

”Fapta nu există”- Deputatul Mugur Cozmanciuc, găsit nevinovat de acuzațiile DNA
Bărbat din Călărași prins fără permis în Piatra Neamț

Nemtenii posesori de autovehicule care uită sa plateasca taxa de drum (rovinieta) pentru a circula prin gropi si pentru a sta la cozi kilometrice la poduri in pragul prăbușirii, vor plati amenzi de doua ori mai mari decat in prezent. Pentru camioane, amenzile pot ajunge pana la aproape 5.000 de euro.

Sanctiunile pentru șoferii care nu au rovinietă valabilă, se dublează faţă de cuantumul actual, potrivit unui proiect iniţiat de Guvern care a fost adoptat luni de Senat, transmite Agerpres.

Proiectul a fost adoptat cu 92 de voturi „pentru” şi 15 „împotrivă”.

La autoturisme, amenzile sunt cuprinse între 275 şi 550 de lei, la vehicule de transport persoane cu mai mult de nouă locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) şi maximum 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) – între 3.100 şi 6.200 lei, la vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) cuantumul sancţiunilor contravenţionale pornesc de 5.500 lei şi ajung 11.000 lei.

Amenzile pentru vehiculele de transport marfă cu masă totală (MTMA) mai mică sau egală cu 3,5 tone sunt cuprinse între 950 lei şi 1.900 lei, cele cu MTMA mai mare de 3,5 tone şi mai mică sau egală cu 7,5 tone între 3.100 şi 6.200 de lei. În cazul vehiculelor de transport marfă cu MTMA mai mare de 7,5 tone şi mai mică de 12 tone amenda prevăzută este între 5.500 şi 11.000 lei, iar pentru cele cu MTMA mai mare sau egală cu 12 tone cu maximum trei axe (inclusiv) – între 7.100 şi 14.200 lei. Dacă MTMA este mai mare sau egală cu 12 tone cu maximum patru axe (inclusiv), amenda va fi de 11.900 – 23.800 lei.

Proiectul a fost transmis Camerei Deputaţilor, for decizional în acest caz.

I.C.

Distribuie știrea:

Etichete: Aleșii neamului dublează amenzile pentru rovinietă. Proiectul a trecut de Senat
Articolul anterior
”Fapta nu există”- Deputatul Mugur Cozmanciuc, găsit nevinovat de acuzațiile DNA
Articolul următor
Bărbat din Călărași prins fără permis în Piatra Neamț

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed