InfractionalJustitie
Citit de: 317 ori

Arsene scapă definitiv de închisoare în România. Italienii refuză să-l extrădeze

Lucrări de reparații la Baia Publică – City Spa
Grădină amenajată ilegal sub geamurile unui apartament din Dărmănești, desființată de Primărie. Grădinarii de ocazie, sunt buni de plată

Baronul PSD Neamț, Ionel Arsene, nu va fi extrădat din Italia. Decizia definitivă a fost luată de Curtea Supremă din Bari, care a respins solicitarea autorităților române, după ce avocații lui Arsene au invocat o stare psihică precară și condiții improprii din penitenciarele din România, anunță presa centrală.

Ministerul Justiției a încercat, fără succes, să convingă instanța italiană că sistemul penitenciar românesc oferă condiții conforme standardelor europene.

Arsene a fost condamnat definitiv la 6 ani și 8 luni de închisoare pentru două fapte de trafic de influență. Fugit din țară imediat după sentință, fostul lider PSD a fost localizat și reținut în Italia, unde a contestat constant extrădarea.
În ciuda eforturilor diplomatice și judiciare susținute – inclusiv un memorandum bilateral semnat în 2025 de Parchetul General din România și cel italian – Italia refuză să-l predea autorităților române.
I.C.

Distribuie știrea:

Etichete: Arsene scapă definitiv de închisoare în România. Italienii refuză să-l extrădeze
Articolul anterior
Lucrări de reparații la Baia Publică – City Spa
Articolul următor
Grădină amenajată ilegal sub geamurile unui apartament din Dărmănești, desființată de Primărie. Grădinarii de ocazie, sunt buni de plată

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed