Local

Biciclist beat pulbere, stâlcit după ce s-a tamponat cu o mașină parcată

Citit de: 0 ori

Un biciclist beat pulbere (2 la mie alcoolemie în sânge) a ajuns la spital seara trecută, după ce a intrat în coliziune cu o mașină parcată pe un drum comunal din Bozieni, jud. Neamt. ”La data de 26 ianuarie a.c., în jurul orei 19:00, polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier.

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat, de 37 de ani, din Bozieni, aflat sub influența băuturilor alcoolice, se deplasa pe bicicletă, pe Drumul Comunal 72, în localitatea Bozieni, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, intrând în coliziune cu un autoturism, ce era parcat pe partea carosabilă, pe același sens de deplasare.

În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea biciclistului care a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,99 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier”, a declarat Sinsp. Ciofu Ramona- IPJ Neamt.

O oră mai târziu, a avut loc un accident cu victimă și in comuna Valea Ursului, tot pe fondul consumului de alcool. ”La data de 26 ianuarie a.c., în jurul orei 20:00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Roman au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier.

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Roman, conducea un autoturism, pe strada Florilor, în localitatea Chilii, ar fi surprins și accidentat un bărbat de 36 de ani, din Valea Ursului, care se deplasa în calitate de pieton pe partea dreaptă a părții carosabile.

În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea pietonului.

Ambii participanți la trafic au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,24 mg/l alcool pur în aerul expirat, în cazul pietonului.

În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier”, a declarat Sinsp. Ciofu Ramona- IPJ Neamt.

I.C.

Distribuie știrea:

Etichete: Biciclist beat pulbere, stâlcit după ce s-a tamponat cu o mașină parcată
Articolul anterior
Se instalează iarna în Neamț- Recomandările polițiștilor pentru șoferi
Articolul următor
Casă în flăcări noaptea trecută într-o comună din Neamț. Pompierii avertizează: Atenție la coșul de fum!

Articole asemănătoare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.