Local
Citit de: 1 ori

Căprioare salvate de pompierii ISU Neamț: una din albia Cuiejdului, alta, dintr-un bazin cu apă de la Cersanit- Roman

Bătrâni rămași fără casă după un incendiu în a doua zi de Paște
Șofer de TIR din P. Neamț, dispărut de 10 zile. Ultima oară a fost văzut în județul Iași

Două căprioare au fost salvate de pompierii ISU Neamț, pe 6 mai și pe 4 mai. Una dintre căprioare rămăsese captivă în albia betonată a pârâului Cuiejdi, iar ceaalaltă căzuse într-un bazin cu apă (dezafectat) de la firma Cersanit din Roman.

ISU Neamț: În data de 06.05.2024, la ora 07:45, pompierii au fost solicitați să intervină în municipiul Piatra-Neamț deoarece în albia râului Cuejdi (în zona Kaufland) se afla o căprioară.

La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț.

Pompierii au scos căprioara din albia râului Cuejdi după care au eliberat-o în pădurea de pe Muntele Cozla.

În data de 04.05.2024, printr-un apel la 112 de la ora 07:54, pompierii au fost solicitați să intervină în municipiul Roman pe strada Plopilor pentru salvarea unui căprior căzut într-un bazin cu apă.

 

La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Roman și SVSU Roman.
Ajunși la locul indicat, pompierii au constatat că într-un bazin cu apă (dezafectat) din curtea unui operator economic se află un căprior. Cu ajutorul echipamentelor specifice, forțele de intervenție au acționat pentru scoaterea animalului din apă.

După ce a fost scos din mediul ostil, capriorul a fost preluat de membrii SVSU Roman și eliberat în mediul natural, pe malul râului Moldova.

I.C. (sursa foto- ISU Neamț)

Distribuie știrea:

Etichete: alta, Căprioare salvate de pompierii ISU Neamț: una din albia Cuiejdului, dintr-un bazin cu apă de la Cersanit- Roman
Articolul anterior
Bătrâni rămași fără casă după un incendiu în a doua zi de Paște
Articolul următor
Șofer de TIR din P. Neamț, dispărut de 10 zile. Ultima oară a fost văzut în județul Iași

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed