Unul dintre cele mai apreciate videoclipuri-priceasnă realizate în această perioadă in judetul Neamt, este „De ce, Doamne?”, produs de Asociația Culturală EU CRED în parteneriat cu Vestea.net. Prieasna este interpretata de Marius Coșerariu și de șase preoți de la Biserici de pe Valea Bicazului. Cel care recită este protopopul de Piatra Neamț iar în imagini apar și preotesele acestora, preum si copiii de vârștă mai mică.
Evident că sunt imagini și cu cele 7 biserici la care slujesc respectivii preoți (6 de pe Valea Bicazului dar și cea din Gara Veche din Piatra Neamț), cu peisajele de vis din Neamț sau cu frumoasa Curte Domnească de la Piatra Neamț.
Cum s-ar spune, dincolo de mesajul religios și românesc, și o pledoarie pentru ideea „Neamț, colț de rai”. La doar câteva zile de la lansare, aproape 40.000 de oameni au văzut videoclipul.
Dacă nu se poate vedea videoclipul în template-ul de mai sus, dați click AICI.
DE CE, DOAMNE? (priceasnă)
muzica și versurile: Mihai Marius Coșerariu
Videoclip realizat de: Asociația Culturală Eu Cred, VESTEA.net
Cu binecuvântarea + IPS Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei
Interpretează: Marius Coserariu
si preoții Dan Caia (Tașca), Bogdan Donici (Ticos – Bicazu Ardelean), Toader Ropotoaia (Bicazu Ardelean), Ionel Popoacă (Pârâul Caprei – Bicazu Ardelean), Andrei Armanu (Bistra – Bicazu Ardelean), Dumitru Marin (Bicaz Chei)
recită Protopopul Valentin Tofan
Au participat la filmări
Preotesele: Magdalena Caia, Oana Donici, Elena Ropotoaia, Gianina Popoacă, Mihaela Armanu, Cristina-Iuliana Marin, Daniela Tofan
Copiii: Teodora Caia, Ecaterina Caia, Cristian Donici, Valentin Donici, Ștefan Armanu, David Armanu, Tudor Armanu, Daria Barb-Ghenci, David Barb-Ghenci
Preotul care bate toaca:
Gheorghe Marian Filip (Tîrgu Neamț), instructor Străjerii Cetății Neamțu’
Filmări realizate la
Biserica Schimbarea la Față Tașca, Biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril Ticoș – Bicazu Ardelean, Biserica Pogorârea Duhului Sfânt Bicazu Ardelean, Biserica Sfântul Dumitru Pârâul Caprei – Bicazu Ardelean, Biserica Înălțarea Domnului Bistra – Bicazu Ardelean, Biserica Învierea Domnului Bicaz Chei, Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena Gara Veche – Piatra Neamț, Curtea Domnească Piatra Neamț
Aranjament orchestral: DANY STUDIO Piatra Neamț
Cu sprijinul SC „Transforest com” SRL Bicaz-Chei Pensiune Restaurant IOANA
Imagine și montaj: George Vinca
Asistent imagine: Bogdan Ciobanu
Scenariu și regia: Daniel Vinca
tvmneamt.ro