Nu mai putin de 16 premii si mentiuni au obtinut elevi de la scoli din judetul Neamt, la competitii pe concursuri si meserii, faza nationala.

COMUNICAT DE PRESĂ Inspectoratul Scolar Judetean Neamt:

Rezultatele elevilor la OLIMPIADA LA DISCIPLINELE DIN ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGIIși la CONCURSUL PE MESERII, etapa națională, 2019

Etapa națională a Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară Tehnologii, precum și a Concursului pe meserii pentru învățământul profesional s-a desfășurat în perioada 22-26 aprilie 2019, pentru 12 domenii profesionale prevăzute de OMEN nr. 3016 /9.01.2019 privind aprobarea competițiilor școlare în anul școlar 2018-2019.

Din județul Neamț au participat 70 de elevi la Olimpiada la disciplinele din aria curriculară Tehnologii și 4 elevi la Concursul pe meserii.

Competițiile au constat în două probe de concurs: proba scrisă, desfășurată pe 23 aprilie și proba practică, desfășurată pe 25 aprilie. Ca și în anii școlari precedenți, numărul de premii obținute de elevii noștri este remarcabil, respectiv 16 premii și mențiuni MEN:

  • 4 premii I;
  • 1 premiu II;
  • 4 premii III;
  • 6 mențiuni MEN;
  • 1 premiu special.

Nominalizăm în cele ce urmează elevii câștigători, cadrele didactice care i-au pregătit și unitățile de învățământ care asigură formarea profesională la standarde înalte demonstrate în aceste competiții naționale:

OLIMPIADA LA DISCIPLINELE DIN ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII

NR. CRT JUDEȚ ORGANI-ZATOR DISCIPLINA/DOMENIUL CLASA NUMELE ELEVULUI ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROF. ÎNDRUMĂTORI PREMIUL
1 Sălaj Educație tehnologică a VII-a Luca DumitruRăzvan Liceul Tehnologic Oglinzi Filip Gheorghe Premiul I
2 Prahova Electric, electrotehnic, electromecanic a XII-a Tiba Romeo-Alin Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Ploșniță L. Ungureanu M.
Răucescu Monica
Premiul I
3 Olt Mecanică a XI-a Humulescu Dragoș Colegiul Tehnic” Ion Creangă” Iftime Mihaela
Iftime Iulian
Premiul I
4 Dolj Protecția mediului a XII-a Dascălu V. Mihaela-Alexandra Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” P. Neamţ Istrate Monica

Paleu Mariana

Premiul al II-lea
5 Sălaj Educație tehnologică a VII-a Răcheru Andreea Liceul Tehnologic Oglinzi Filip Gheorghe Premiul al III-lea
6 Cluj Analiza produselor alimentare a XII-a Dochița V. Vasilica Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” P. Neamţ Casian Marian
Cercel George
Premiul al III-lea
7 Prahova Electric, electrotehnic, electromecanic a XI-a Ţigler Ioan-Bogdan Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Ploșniță L. Ungureanu M.  Tutu Mihai Premiul al III-lea
8 Cluj Protecția mediului a XI-a Brandiu G. Carmen Mihaela Colegiul Tehnic ”Petru Poni” Roman Niţă Maricica
Gavril Paraschiva
Mitrea Iulia
Mențiune

MEN

9 Cluj Protecția mediului a XII-a Stan C. Constantin Alexandru Colegiul Tehnic ”Petru Poni” Roman Gavril P.
Şugaru C.
Dascălu E.
Mențiune

MEN

10 Prahova Electric, electrotehnic, electromecanic a XII-a Pascariu Cosmin-Mihai Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Ploșniță L. Ungureanu M.  Tutu Mihai Mențiune

MEN

11 Prahova Electronică, automatizări, telecomunicații a XII-a Negurici Ana -Maria Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Curpăn Daniel
Pitirici Loredana
Stolnean Mărioara
Plosnita  Lăcrămioara
Mențiune

MEN

12 Prahova Electronică, automatizări, telecomunicații a XI-a Asmarandei Ioan Alexandru Liceul Tehnologic “Vasile Sav” Roman Curpăn Daniel
Pitirici Loredana
Stolnean Mărioara
Vlăduţ Lăcrămioara
Mențiune

MEN

13 Prahova Electronică, automatizări, telecomunicații a XI-a Iacob Lucian – Iulian Liceul Tehnologic Sfântul Ioan de La Salle Tutu Mihai

Pitirici Loredana

Mențiune

MEN

14 Sălaj Educație tehnologică a VIII-a Adăscăliței Maria Școala Gimnazială Nr.2 Piatra Neamț Nuțu Anișoara Premiu special – cea mai bună lucrare practică

 

CONCURSUL PE MESERII PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PROFESIONAL

NR. CRT JUDEȚ ORGANIZATOR CALIFICAREA CLASA NUMELE ELEVULUI ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESORI ÎNDRUMATORI Premiul
1 Timiș Confecționer produse textile a XI-a Nistor Elisa Liceul Tehnologic Petricani Calin Ecaterina
Olaru Angela
Afloarei Natalia
Premiul I
2 Gorj Bucătar a XI-a Pascu Roxana Liceul Tehnologic Economic-Administrativ Piatra Neamț Rusu Micșunica, Gheorghiu Mihaela Premiul al III-lea

 

Lotul olimpic al disciplinelor din aria curriculară Tehnologii, selectat în acest an școlar în baza clasamentului național, a demonstrat o foarte bună pregătire teoretică și practică; toți elevii participanți s-au situat pe locuri onorante în ierarhia finală, fiind pregătiți de cadre didactice cu o excelentă dăruire și competențăprofesională.

Felicităm elevii participanți și profesorii care i-au pregătit și i-au sprijinit în această competiție națională, le dorim mult succes pentru mai departe și îi asigurăm de întreaga prețuire. (Inspector școlar pentru discipline tehnice și dezvoltarea resurselor umane, prof. Rodica Ciuchi)

Ionut CORFU

 

 

Loading...
DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.