InfractionalLocal
Citit de: 9 ori

Facerea de bine. Familie terorizată de un tânăr pe care l-a ținut în plasament

Braconieri vizitați de polițiști cu mascații. Capcane și carne de vânat, găsite la percheziții
Incendiu la Poliția Roman. Toata clădirea a fost evacuată

Un tanar a terorizat o familie din Piatra Namt, care l-a preluat in plasament, dintr-un centru pentru minori. Ajuns la varsta maturitatii, acesta ar fi vrut sa locuiasca in continuare in casa familiei care i-a intins o mana de ajutor, insa fiind refuzat, a trecut la amenintari pe care le-a si pus in practica in repetate randuri, ajungand sa vandalizeze casa in care fusese gazduit. Desi avea un ordin de protectie emis pe numele lui inca de anul trecut, acesta l-a incalcat si a revenit la casa familiei respective in perioada 12-15 martie, fapt pentru care a fost retinut de politisti. ”La data de 15 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au reținut pentru 24 de ore un tânăr în vârstă de 24 ani, care nu ar fi respectat dispozițiile prevăzute în ordinul de protecție emis pe numele acestuia de instanța de judecată.

Din verificări a reieşit faptul că pe numele tânărului, Judecătoria Piatra Neamţ a emis la data de 10 decembrie 2021 un ordin de protecţie.

Cu ocazia cercetărilor a rezultat faptul că, în perioada 12-15 martie, persoana în cauză s-ar fi apropiat la o distanță mai mică de 200 de metrii de domiciliul unei bărbat de 72 de ani, din Piatra Neamț, încălcând astfel prevederile ordinului de protecţie.

În baza probatoriului administrat, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, sub aspectul comiterii infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecţie.

Astăzi, acesta urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Piatra Neamţ, cu propunerea de luare a unei măsuri preventive”, se arata intr-un comunicat IPJ Neamt.

I.C.

Distribuie știrea:

Etichete: Facerea de bine. Familie terorizată de un tânăr pe care l-a ținut în plasament
Articolul anterior
Braconieri vizitați de polițiști cu mascații. Capcane și carne de vânat, găsite la percheziții
Articolul următor
Incendiu la Poliția Roman. Toata clădirea a fost evacuată

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed