80% este rata de promovare la bacalaureat în județul Neamț, anunță Florentina Luca Loise, șefa Inspectoratului Școlar Județean. În total au fost peste 250 de note de 10, iar doi elevi au încheiat probele cu 10 pe linie. ‘‘Avem copii buni și profesori valoroși! Rezultatele de la bacalaureat arată din plin acest lucru!
Rata de promovare a promoției 2023 este de 80%, potrivit datelor de dinainte de contestații.
149 de elevi nemțeni au obținut nota 10 la proba obligatorie a profilului.
111 candidați au obținut nota 10 la proba la alegere a profilului.
7 candidați au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura română. Și 2 candidați au obținut media 10.
Îi încurajez pe cei care nu s-au prezentat sau nu s-au pregătit suficient de bine, să vină la sesiunea de bacalaureat din toamnă!
Iar celor care nu obosesc să critice școala românească și pe tineri, le spun doar atât: cifrele nu mint!
Îi felicit pe elevii promovați, pe profesorii lor și pe părinți! (Emoțiile au trecut și pentru ei!) Succes pe mai departe!”, transmite Florentina Luca Moise.
I.C.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.