Mara Calista, după ce o femeie a câștigat Nobel-ul pentru economie: ”A adus perspective noi asupra rolurilor istorice și contemporane ale femeilor pe piața muncii”

0

Claudia Golin a câștigat premiul Nobel pentru economie în 2023, anunță Mara Calista, deputat PNL de Neamț: ”Istoricul economic american a fost premiat datorită cercetărilor pe care le-a făcut și prin care a adus perspective noi, și adesea surprinzătoare, asupra rolurilor istorice și contemporane ale femeilor pe piața muncii.

Câștigătoarea premiului Nobel pentru economie a oferit o serie de explicații asupra fenomenului întâlnit și în prezent: femeile pot câștiga mai puțin, chiar dacă ocupă aceeași poziție ca un bărbat.

Cercetările Claudiei Golin sunt profunde și cuprinzătoare. Totodată, ne vor ajuta să corectăm erorile pentru a le putea oferi tuturor femeilor șanse egale și oportunități de a obține banii meritați pentru munca pe care o fac”, transmite Mara Calista.

I.C.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.