Motociclist rănit la Turturești din cauza unei șoferițe cu alcoolemie de dosar penal. Accident cu motocicletă și la Alexandru cel Bun
Un motociclist a fost rănit într-un accident rutier produs astăzi la Turturești- Girov, după ce o soferiță a plecat de pe loc fără să se asigure. Femeia avea alcoolemie de dosar penal, peste 1,1 la mie în sânge.
”La data de 5 iulie a.c., ora 17.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Piatra-Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier.
În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce o femeie în vârstă de 58 de ani, din Girov, conducea un autoturism pe DN 15D, în localitatea Turturești, n-ar fi acordat prioritate de trecere unei motociclete condusă de un tânăr în vârstă de 28 de ani.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea bărbatului care a fost transportat la o unitate medicală.
Ambii participanți la trafic au fost testați alcoolscopic, rezultatul indicând o concentrație de 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat, în cazul conducătoarei auto.
În cauză, polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea situației de fapt”, a declarat Ap Atomei Andreea- IPJ Neamț.
Un accident cu motocicletă a avut loc și la Alexandru cel Bun, din aceeași cauză ca accidentul de la Turturești.
”La data de 5 iulie a.c., ora 13:30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe DN 15, în localitatea Alexandru cel Bun.
În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 63 de ani, din Piatra-Neamț, conducea o autoutilitară și ar fi efectuat manevre de plecare de pe loc, ar fi intrat în coliziune cu un motociclu, ce se deplasa din direcția Piatra-Neamț spre Bicaz, condus de un bărbat în vârstă de 34 de ani, din aceeași localitate, intrând în coliziune cu acesta.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătorului motociclului.
Ambii participanți la trafic au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative.
În cauză, polițiștii continuă cercetările în cadrul unui dosar penal”, a declarat insp. pr. Ciofu Ramona- IPJ Neamț.
I.C. (sursa foto- IPJ/martor)














