LocalSanatate
Citit de: 0 ori

Neamț- Stare de alertă cu doar 300 de cazuri de Covid și cu incidență aproape ZERO

Bulai (USR): ”Nu susțin “Legea porcului” adoptată la Senat”
Bărbat găsit mort în apartament, la Roman

In urma cu 2 zile, Guvernul PSD-PNL a prelungit starea de alerta in toata tara, desi valul 4 s-a stins demult. In judetul Neamt de exemplu, este stare de alerta pentru doar 300 de cazuri de infectare si incidenta aproape ZERO.

Conform cifrelor transmise astazi de Prefectura Neamt, incidenta in Neamt este de 0,55 la mie. In procente, inseamna ca 0,05% din populatia judetului este infectata, cu mult mai putin si decat in perioadele in care circula virusul gripei sezoniere.

In 20 de UAT-uri din Neamt, in ultimele 14 zile nu a mai fost raportat niciun caz de infectare, in 10 UAT-uri incidenta este intre 1 si 2 la mie, iar in 42 de UAT-uri, incidenta este cu ZERO in fata. Doar la Negresti este o incidenta ceva mai mare, de 4 la mie.

Miercuri, 8 decembrie, in Spitalul Judetean Neamt mai erau internati doar 60 de pacienti pozitivi.

Cu toate astea, se mentine stare de alerta. Sub starea de alerta, se pot face angajari fara concurs la stat, se mentin pe posturi persoanele angajate pana acum fara concurs, si se pot face anumite achizitii in conditii speciale, adica mai pe langa lege.

Lista cu incidenta si numarul de infectari in fiecare UAT din Neamt:

incidenta L 10.12.2021

I.C.

 

Distribuie știrea:

Etichete: Neamt- Stare de alerta cu doar 300 de cazuri de Covid si cu incidenta aproape ZERO
Articolul anterior
Bulai (USR): ”Nu susțin “Legea porcului” adoptată la Senat”
Articolul următor
Bărbat găsit mort în apartament, la Roman

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed