Cultura
Citit de: 8 ori

O zi mare pentru viata culturala din Piatra Neamt

Video – Memoria Excelentei – Luminita Hutupan
Cetatenii UE au dreptul de fi alesi in functia de primar

O zi mare pentru viata culturala din Piatra Neamt! Publicul interesat de acest segment s-a bucurat de prezenta scriitorului Matei Visniec, cea a actorului Constantin Chiriac –  directorul Teatrului « Radu Stanca » din Sibiu si a altor câteva nume.

Programul lui Matei Visniec de intâlnire cu prietenii si publicul judetului Neamt a inceput dimineata, la Biblioteca Judeteana G.T.Kirileanu. Poetul si dramaturgul a fost intâmpinat de presedintele Consiliului Judetean Constantin Iacoban. Au urmat discutii despre viata lui Visniec la Paris, despre situatia politica actuala din România si munca sa de jurnalist in cadrul Radio France International.

Matei Visniec a fugit din România in 1987 si a cerut azil politic in Franta. A obtinut cetateania franceza in 1993, iar in prezent locuieste la Paris, unde este jurnalist la Radio France Internationale si colaboreaza la mai multe reviste franceze.Dupa evenimentele Revolutiei, Visniec devine autorul cel mai jucat pe teritoriul românesc, la radio si la televiziune. Prima sa piesa s-a jucat chiar in Piatra Neamt, pe scena Teatrului Tineretului.

Programul sau in Piatra Neamt este coordonat de scriitorul Adrian Alui Gheorghe, director al Bibliotecii Judetene “G. T. Kirileanu” iar coordonator al programului pentru România a lui Matei Visniec este scriitoarea Carmen Veronica Steiciuc din Suceava.

Distribuie știrea:

Etichete: Biblioteca Judeteana "G. T. Kirileanu", matei visniec, Neamt
Articolul anterior
Video – Memoria Excelentei – Luminita Hutupan
Articolul următor
Cetatenii UE au dreptul de fi alesi in functia de primar

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed