JustitieLocalNationalPolitica
Citit de: 16 ori

Pinalti vrea acasă. Cu 3 condamnări la activ, fostul primar de Piatra- Neamț ar putea fi eliberat

Trei tineri s-au ales cu dosare penale pentru infracțiuni rutiere
Sondaj- Dezastru pentru Arsene și PSD în Neamț

Gheorghe Stefan (Pinalti) nu mai vrea in inchisoare si isi doreste sa ajunga acasa. El ar putea fi eliberat de judecatori. Potrivit unor surse judiciare, sansele lui de eliberare sunt destul de mari. In luna septembrie a cerut contopirea celor doua pedepse (una executata partial si una in curs de executare) din dosarele Microsoft si Strong Montaj si eliberarea conditionata pe criterii care tin de varsta, buna purtare, etc. Cererea a fost judecata in luna septembrie, iar judecatorii au ramas in pronuntare si in mod destul de ciudat, nu au mai dat verdictul nici pana acum, dupa aproape 2 luni. Sursele TvmNeamt spun ca Pinalti indeplineste intocmai conditiile pentru un raspuns favorabil din partea judecatorilor privind contopirea pedepselor si ulterior eliberarea lui conditionata, asa ca nu ar fi deloc exclus ca in cateva zile sau saptamani, Pinalti sa fie liber.

El mai are insa o a treia condamnare care a fost contestata la Curtea de Apel Bucuresti si care este in curs de judecata. Este vorba despre o sentinta data la Tribunalul Bucuresti la inceputul anului 2018, de peste 8 ani  de inchisoare in dosarul Posta. Si in acest caz Pinalti ar scapa basma curata daca interceptarile din dosar vor fi declarate ilegale printr-o lege sau OUG pe care PSD le are in plan, privind anularea efectelor celebrelor protocoale din justitie.

Reamintim ca pe 16 octombrie, la primul termen din procesul privind contestarea sentintei din dosarul Posta, Pinalti a inmanat judecatorilor un denunt care da frisoane multor politicieni si fosti apropiati ai fostului edil.

Emoții mari pentru mulți politicieni din Neamț. Pinalti, denunț în instanță

Ionut CORFU

Distribuie știrea:

Etichete: Gheorghe Stefan, Pinalti vrea acasa. Fostul primar de Piatra- Neamt ar putea fi eliberat
Articolul anterior
Trei tineri s-au ales cu dosare penale pentru infracțiuni rutiere
Articolul următor
Sondaj- Dezastru pentru Arsene și PSD în Neamț

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed