Scene mai puțin obișnuite, astăzi, pe str. Petru Movilă din Piatra- Neamț, vizavi de benzinăria Mol, unde trecătorii au putut vedea o ambulanță oprită și un echipaj de la Criminalistică, făcând cercetări la fața locului.
Potrivit IPJ Neamț, polițiștii au fost solicitați chiar de personalul medical, după ce un un bărbat a murit în ambulanță, în jurul orei 14:30. Acestuia i s-a făcut rău în fața unei pensiuni din comuna Alexandru cel Bun, motiv pentru care s-a cerut ajutor prin 112.
La scurt timp după ce a fost preluat, bărbatul a intrat în stop cardiorespirator. A mai fost chemat un echipaj medical, însă în ciuda eforturilor depuse, bărbatul nu a răspuns manevrelor de resuscitare, la ora 15:50, fiind declarat decesul. Pentru că moartea a survenit în condițiile descrise mai sus, a fost nevoie de prezența polițiștilor de la Criminalistică.
Bărbatul avea 45 de ani și era cunoscut ca suferind de o formă de hipertensiune destul agravată, însă din spusele apropiaților, nu-și lua tratamentul cu regularitate.
I.C. (sursa foto: martor)












