La data de 2 decembrie a.c., ora 15:10, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Urecheni au fost sesizați, prin SNUAU 112, de către o tânără de 25 de ani, din Țibucani, cu privire la faptul că a fost victima infracțiunii de înșelăciune în mediu online.
În urma cercetărilor desfășurate de polițiști a rezultat faptul că, în decursul zilei de 1 decembrie a.c., în timp ce se afla pe o rețea de socializare, ar fi accesat un anunț cu privire la o metodă de a face bani în mediu online, fiind redirecționată într-o conversație cu un număr de telefon privat.
În data de 1 decembrie a.c., tânără a efectuat mai multe tranzacții, depunând sume de bani în 3 conturi bancare, în valoare de aproximativ 3.600 lei.
Continuăm cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Reluăm sfaturile care vă pot ține în zona de siguranță:
-Nu accesați linkuri sau atașamente din mesaje provenite din surse necunoscute;
-Nu oferiți date personale, date bancare sau copii ale actelor de identitate unor persoane necunoscute;
-Verificați întotdeauna autenticitatea unui anunț de angajare prin site-ul oficial al companiei;
-Sesizați imediat Poliția dacă primiți astfel de mesaje;
-Blocați numărul sau adresa de la care primiți mesajul suspect.
sursa: IPJ Neamț











