TIR cu cherestea confiscat de polițiști
La data de 5 noiembrie a.c., în jurul orei 23:20, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Săbăoani au depistat în flagrant, pe DN2-E85, în interiorul localității Tețcani, un bărbat în vârstă de 33 de ani, din județul Suceava, care conducea un ansamblu auto, format din cap tractor și semiremorcă, care transporta material lemnos.
În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a constatat faptul că, ansamblul transporta o cantitate de 7,58 m.c. cherestea, în plus față de cantitatea înregistrată în avizul de însoțire.
A fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de transportul cu orice mijloace de transport al materialelor lemnoase neînsoțite de avizul de însoțire a materialelor lemnoase sau fără proveniență legală constituie infracțiune și se sancționează dacă volumul materialelor lemnoase transportate fără proveniență legală este cuprins între 5,01 și 10,00 metri cubi incluziv.
Totodată, s-a procedat la indisponibilizarea ansamblului auto și a cantității de 55,31 m.c. material lemnos, bunuri care au fost lăsate în custodia Ocolului Silvic Roman.
sursa: IPJ Neamț












