Orasul Roznov, judetul Neamt, pare sa fi devenit ceea ce in termeni populari se numeste sat fara caini, din punct de vedere al linistii si ordinii publice care ar trebui asigurata de politistii din orasul cat o comuna un pic mai mare.
Pe retelele de socializare apar semnale de alarma de la soferi de camion care au tranzitat localitatea. Unul dintre ei spune ca atat el cat si un alt coleg de drumuri, s-au ales cu parbrizele camioanelor sparte, dupa ce au fost aruncati bolovani in timp ce se deplasau pe raza orasului Roznov. Unul a patit-o pe 26 mai, iar celalalt, seara trecuta, pe 27 mai. ”Către toți colegii de tir care tranziteaza localitatea ROZNOV NEAMT. Aveti grija ca arunca tiganii cu pietre in parbriz. În data de 26 05 2020 am pățit chiar eu, in seara de 27.05 a pațit-o un alt coleg”, este semnalul de alarma tras pe facebook de catre unul dintre soferii pagubiti. Acesta a atasat si poze doveditoare de la ambele incidente.
Deocamdata nu se stie daca cei care recurg la astfel de gesturi o fac doar ca sa se ”distreze” pe seama soferilor (acestora le va fi aproape imposibil sa demonstreze ce s-a intamplat si vor fi nevoiti sa suporte pagubele din propriul buzuanar; un parbriz de camion costa de la 600 de lei pana la 1.000 sau chiar 1.500 de lei) sau daca o fac in scop de jaf. Se stie ca spargerea parbrizelor camioanelor in timpul mersului, este un mod de operare pentru anumiti infractori. Acestia merg pe premiza ca soferul va opri pentru ca se sperie sau ca sa vada ce s-a intamplat, moment in care atacatorii actioneaza. Acest mod de operare este intalnit la bande de infractori periculosi si a mai fost aplicat in mai multe locuri din tara.
Cel putin unul dintre cei doi soferi ar fi depus plangere la politia din Roznov, insa pana la ora publicarii, IPJ Neamt nu a putut confirma oficial daca si cate plangeri au fost facute pe astfel de cazuri petrecute la Roznov.
Reamintim ca de peste 10 ani, in randul populatiei din Roznov domneste o stare de nemultumire si revolta vizavi de modul in care politistii din oras își fac datoria. Un ultim scandal in acest sens a izbucnit luni, 26 mai, dupa ce tvmneamt.ro a dezvaluit ca politistii din Roznov au refuzat sa verifice si sa demareze o ancheta dupa ce au fost sesizati de doua ori ca un minor a fost stalcit in bataie si a fost supus la perversiuni sexuale in ziua mare in plina strada (Vezi AICI– Copil abuzat sexual în stradă, Poliția Neamț minte: au fost două sesizări la Poliția Roznov)
Dupa aceste utltime evenimente, se cere demiterea sefului Politiei Orasului, Ionut Matache (implicat in multiple scandaluri cu iz penal) si a celorlati politisti care se fac vinovati de lipsa de profesionalism, insa pana la aceasta ora nu au fost luate masuri, existand indicii ca si de aceasta data se incearca protejarea lor (Vezi articolul– Poliția Neamț a pus batista pe țambal. Singura instituție care mai vorbește despre cazul de la Roznov este Protecția Copilului)
Later EDIT: Purtatorul de cuvant al IPJ Neamt a declarat ca pana la aceasta ora nu a fost depusa nicio plangere la Politia Roznov, privind fapte descrise mai sus.
Ionut CORFU