Local
Citit de: 10 ori

Un camion a dărâmat o casă la Bălțătești, o tânără a fost surprinsă în locuință

Este oficial! ATI-ul a fost mutat de la un etaj la altul în ziua tragediei, fără aviz DSP
Înca un pacient de la ATI a decedat. Bilanțul dezastrului de la SJ Neamț, urcă la 11 morți. Micu rămâne în continuare director

Un camion a daramat o casa in acesta dimineata, in comuna Baltatesti din judetul Neamt. O tanara a fost surprinsa in locuinta. ”În urma accidentului rutier produs între un autotren și un autoturism au rezultat două victime,  dintre care șoferul de TIR încarcerat. Autotrenul a părăsit partea carosabilă și a intrat într-o locuință pe care a dărâmat-o.  Sub dărâmături a fost prinsă o tânără de 16 ani. Tânăra a fost scoasă de sub dărâmături de părinții săi, până la ajungerea forțelor de intervenție. Aceasta a primit îngrijiri medicale la locul evenimentului de la paramedici după care a fost transportată la CPU Târgu Neamț”, informeaza ISU Neamt.

Conform Politiei Neamt, vinovat de producerea accidentului, ar fi soferul unui autoturism care a intrat pe contrasens. ”La data de 16 noiembrie a.c., orele 07.30, polițiștii rutieri din cadrul Poliției orașului Tîrgu Neamț au intervenit la un accident rutier, produs pe raza localității Bălțătești, soldat cu rănirea a trei persoane.

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un tânăr de 21 de ani, din Brusturi, conducea un autoturism pe DN 15 C, pe direcția Bălțătești – Tîrgu Neamț, a intrat în coliziune frontală cu un ansamblu de vehicule, condus de bărbat de 49 de ani, din Pipirig, care se deplasa din sens opus. Din impact, ansamblu de vehicule a părăsit partea carosabilă, intrând în coliziune cu un imobil.

În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea gravă a tânărului de 21 de ani și rănirea ușoară a două persoane, respectiv a conducătorului auto de 49 de ani și a unei minore de 16 ani, care se afla în imobil.

Cele trei persoane au fost transportate la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate. Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. Polițiștii continuă cercetările în vederea stabilirii cu exactitate a dinamicii producerii evenimentului, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, transmite IPJ Neamt.

I.C. (sursa foto: ISU Neamt)

Distribuie știrea:

Etichete: o tânără a fost surprinsă în locuință, Un camion a dărâmat o casă la Bălțătești
Articolul anterior
Este oficial! ATI-ul a fost mutat de la un etaj la altul în ziua tragediei, fără aviz DSP
Articolul următor
Înca un pacient de la ATI a decedat. Bilanțul dezastrului de la SJ Neamț, urcă la 11 morți. Micu rămâne în continuare director

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed