Zilele Orașului – Piatra Fest 2023: Gala Generațiilor. Peste 150 de elevi și profesori, premiați de Primăria P. Neamț

 În fiecare an, Primăria Piatra Neamț a făcut o tradiție din a-i premia de Zilele Orașului, pe elevii merituoși, pe profesorii care le călăuzesc pașii spre succesele din competițiile școlare, dar și pe alți membri ai comunității care sunt exemple de bună conviețuire în familiile lor.

Și la ediția din acest a Zilelor Orașului, vor fi premiați tinerii cu rezultate remarcabile la etapele naționale și internaționale ale concursurilor și olimpiadelor, pe cei care i-au ghidat în atingerea performanțelor și cuplurile care sărbătoresc 50 de ani de căsnicie.

Gala Generațiilor 2023 va avea loc joi, 22 iunie, începând cu ora 18:00, la Curtea Domnească. Vor fi premiați peste 150 de elevi și profesori și peste 150 de cupluri (pentru gală sunt luate în considerare cererile cuplurilor care au împlinit cei 50 de ani la momentul premierii). Ceremonia va fi acompaniată de momente artistice susținute de elevii Liceului de Arte „Victor Brauner” Piatra-Neamț.

În prima zi a Piatra Fest 2023 îi sărbătorim deopotrivă pe tinerii comunității pietrene și pe seniorii acesteia. Pentru că ne reprezintă cu cinste orașul în țară și în străinătate și pentru că sunt adevărate modele de iubire, respect și înțelegere, îi premiem pe elevi, profesori și pe cei care celebrează 50 de ani căsnicie la Gala Generațiilor, un eveniment cu multă emoție și apreciere pentru oamenii din orașul nostru drag.a declarat primarul Andrei Carabelea.

Întregul program al Zilelor Orașului – Piatra Fest 2023 va fi anunțat mâine.

Mai jos, lista cu elevii și profesorii cu merite deosebite, care vor fi premiați de administrația locală din Piatra Neamț:

Liceul cu Program Sportiv

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
HALIP ALESSIA VALENTINA a IX-a B PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ MENȚIUNE 300 IVACSON BIANCA PETRUȚA 1000

 

Liceul de Arte ”Victor Brauner”

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
Bențea Iulia XI Istoria artei și arhitecturii I 1000 Stanciu Adriana 1000
Țăranu George Andrei IX Interpretare instrumentală – pian II 750 Anghel Mariana 1000
Hulpașu Andrei Daniel XI Interpretare instrumentală – acordeon III 500 Rusu Sidor 1000
Măriuța Tudor Alexandru IX Interpretare instrumentală – acordeon Mențiune 300 Rusu Sidor
Scripcariu Estera-Cristina XII Arte textile-imprimeuri-contexturi Premiu special 1000 Dănilă Corina 1000

 

Colegiul Tehnic ”Gheorghe Cartianu”

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
BOGHEAN FEDERICA a IX-a LIMBA ITALIANĂ MENȚIUNE 300 FLOREA FLORINELA-RAMONA 1000
PALANCIUC VADIM a XII-a CHIMIE MENȚIUNE 300 ANDRIESCU CAMELIA 1000
PĂDURARU LIVIU-OCTAVIAN a XI-a MECANICĂ MENȚIUNE 300 DRAGOMIR ELEONORA 1000
CIOCÎRLAN MARIA-AUGUSTINA 1000
SCUTARU MIHAELA-ELENA 1000

Liceul Economic

ESTETICA ȘI IGIENA CORPULUI OMENESC MENȚIUNE 300 SAVA ANA, BIȚEANU ANIȘOARA, REGEPI GEORGETA 3000
MATEMATICĂ MEDALIE DE BRONZ 500 HUMĂ IOAN 1000
MATEMATICĂ MENȚIUNE 300 HUMĂ IOAN
MATEMATICĂ MENȚIUNE 300 HUMĂ IOAN

 

Școala nr. 4

Elev                                                                         Profesor coordonator

ȘCOALA GIM. ELENA CUZA MARCOCI CĂLIN VI A EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ MENȚIUNE 300 COJOCARU NICOLETA 1000

 

Liceul de Informatică

15 Colegiul Național de Informatică LUCHIAN F. CRISTIAN X Informatică – Olimpiada Națională de Informatică Mențiune 300 Ungureanu Florentina 1000
16 Colegiul Național de Informatică LUCHIAN F. CRISTIAN X Informatică – Concursul „Urmașii lui Moisil” Premiul III 500 Ungureanu Florentina
17 Colegiul Național de Informatică YARMOLENKO R. ROMAN IX Limba rusă modernă – Olimpiada Națională de Limba rusă modernă Premiul II 750
18 Colegiul Național de Informatică HORODNICEANU P.D. ANDREI XII Concursul Pluridisciplinar PROSOFT@NT – programare Premiul III 500 Mititelu Ana Mirela 1000
19 Colegiul Național de Informatică BODRON P. SIMEON-PETRU IX Concursul Pluridisciplinar PROSOFT@NT – matematică Mențiune 300 Dascălu Carmen-Liliana 1000
20 Colegiul Național de Informatică SAMOILĂ I. ALEXANDRU XI Concursul Pluridisciplinar PROSOFT@NT – Soft educațional Premiul II 750 Andone Elena 1000
21 Colegiul Național de Informatică NEMȚANU-BĂLĂU D. DAVID VII Geografie – Mica Olimpiadă TERRA Premiul III 500 Preisler Jerard-Octav 1000
22 Colegiul Național de Informatică HORODNICEANU P.D. ANDREI XII Concursul Pluridisciplinar PROSOFT@NT – echipe Mențiune 300 Nistor Sergiu-Mircea
Mititelu Ana Mirela
1000
23 Colegiul Național de Informatică BODRON P. SIMEON-PETRU IX Concursul Pluridisciplinar PROSOFT@NT – echipe Mențiune 300 Dascălu Carmen-Liliana
Blaga Gabriela
1000
24 Colegiul Național de Informatică BUGA D. ȘTEFAN-BOGDAN XII Concursul Pluridisciplinar PROSOFT@NT – echipe Mențiune 300 Cozma Luminița
Nour Georgeta
2000

 

Colegiul Național ”Gheorghe Asachi”

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
ONIGA IOANA a X-a PSIHOLOGIA COPILULUI MIC ȘI A RELAȚIEI MAMĂ-COPIL I 1000 ONU ELENA DIANA 1000
TODIRIȚĂ ANDREEA DENISA a XII-a PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ II 750
APOPEI ANAMARIA a X-a CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE MENȚIUNE 300
IFRIM ALEXANDRA a X-a PSIHOLOGIA COPILULUI MIC ȘI A RELAȚIEI MAMĂ-COPIL MENȚIUNE 300

 

Școala nr. 5

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
Sachilaru Alexandru a VIII-a C Șah-Gimnaziu, OLIMPIADA NAȚIONALĂ A SPORTULUI ȘCOLAR II 750 Almășanu Iany 1000
Popa Alexandru Mihai a VIII-a D Olimpiada națională de limbi moderne-Limba italiană II 750 Traicu Daniela Maricela 1000
Hîșie Robert Daniel a VIII-a D Olimpiada națională de limbi moderne-Limba italiană Mențiune 300 Traicu Daniela Maricela
Ciobănița Ștefania a V-a C Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany 1000
Ungureanu Ioana Anastasia a V-a B Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Furtună Ramona Mihaela a V-a B Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Vîrlan Francesca Maria a V-a A Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Trofin Elena Sofia a V-a A Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Codreanu Amalia Georgiana a V-a A Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Buleu Georgiana a VI-a A Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Bogdan Alesia Ana Maria a V-a A Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Murariu Natalia a V-a C Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Pîrvu Bianca Lavinia a V-a C Educație fizică și sport Mențiune 300 Popa Elena Daniela/           Almășanu Iany
Mateciuc Elena a V-a C Geografie Mențiune 300 Letos Cristina 1000

 

Colegiul Național Calistrat Hogaș

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
CIUDIN C. ȘTEFANIA-CĂTĂLINA a X-a C limba neogreacă al II-lea 750 Iamandi Smaranda 1000
URSU G.D. DIANA-MARIA a XII-a D limba neogreacă al II-lea 750 Iamandi Smaranda
BICHESCU V.V. EVELINA-ATHINA a XI-a F limba neogreacă al III-lea 500 Iamandi Smaranda
ALEXA L. ECATERINA a IX-a E limba engleză MENȚIUNE 300 Filimon Codruța-Luis-Mari 1000
DASCĂLU D. AMBRA-MARIA a X-a C limba italiană MENȚIUNE 300 Enache Cătălina 1000
MOVILĂ D. MARTA-ADRIANA a XI-a C limba italiană MENȚIUNE 300 Enache Cătălina
ŢUGUI N. NICOLETA-COSMINA a XII-a F istorie MENȚIUNE 300 Mătăsaru-Ionescu Elena-Daniela 1000
TOFAN V. INGRID-MARIA a IX-a E Olimpiada  „Cultură și Spiritualitate Românească” (limba română și religie) MENȚIUNE 300 Zaharia Monica-Carmen
Gealan Odette
2000
IRIMIA C. MARIA-DARIA a VII-a Concurs Național de Geografie „Terra” al II-lea 750 Sava Camelia-Nina 1000
PEPELEA D.V. ILINCA a X-a F Concurs „Made for Europe” MENȚIUNE 300 Rusu Viorica 1000
ADASCĂLIȚI I. MARIA-EMILIA a VIII-a Concurs Național „Primăvara artelor” PREMIUL I SPECIAL 1000 Lungu Andra 1000

 

Școala nr. 2

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
SCHLLIC P.E. PAUL-DAVID a VI-a A Geografie Concurs Național ,,Terra” Mențiune 300 Macoviciu Nicoleta 1000
BALTAG P.L. CARINA-ELENA a VII-a B Limba și literatura română Concursul Național Transcurricular de Lectură și Interpretare ,,Ionel Teodoreanu” I 1000 Ciai Valentina Maria 1000
MORŢE I.C. MAIA ANDREEA a VII-a E Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Badminton Mențiune 300 Andrei Laurențiu Liviu 1000
GĂLUŞCĂ A.A. MATEI ALEXANDRU a VII-a D Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin 1000
MĂLINESCU S.A. ANDREI a VII-a E Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
ANDREI M. CRISTIAN a VII-a E Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
MIHUȚ-CHIFU I.R. NICOLAE-DENIS a VII-a A Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
POPA V.V. RAREŞ-CONSTANTIN a VII-a B Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
MURARIU M.S. ALESSANDRO GABRIEL a VII-a A Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
ROTARIU C.C. CRISTIAN-ANDREI a VII-a D Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin  

 

MURARU N. ȘTEFAN a VII-a B Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
CIOBANU C.E. EMANUEL CONSTANTIN a VII-a E Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
BOTEZATU V. GIORGIO CRISTIAN a VI-a E Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin
CIOBANU I.S. IOAN RICCARDO a VIII-a C Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune Găleată Ovidiu Constantin
UNGUREANU C. YANIS-CONSTANTIN a VIII-a C Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal -Cupa ISF, U14 Mențiune 300 Găleată Ovidiu Constantin

 

Liceul Teologic Ortodox „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Piatra Neamț

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
Apostol Nicolae Ștefan a XI-a Discipline Teologice Mențiune 300 pr. prof. Oprea Ștefan 1000

 

Colegiul Național ”Petru Rareș”

Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
Atomulesei Tudor a IX-a B Fizică Mențiune M.E. 300 Frenți Mariana 1000
Cotfasă Humă Elena Casandra a XI-a C Biologie Mențiune M.E. 300 Goraș Ana-Cristina 1000
Hanganu Ioan-Tudor a XI-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță 0
Meynaghi-Aghdam Alexandru a XI-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Berea George-Alexandru a XI-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Bolea Dimitrie-Dan a XI-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Lupaşcu Simon-Dimitrie a XI-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Sandu Ilinca a IX-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Niţă Călin-Mihai a X-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Apalaghiei Ioan a X-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Magdalina Matei a XI-a E Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la NSS, USA 0 Oniciuc Grigoruță
Denciu Andrei a X-a B Biologie Premiul 1 M.E. 1000 Veiss Aloma-Maria 1000
Dumitrescu Nicole a VIII-a Limba engleză Mențiune M.E. 300 Afloarei Camelia 1000
Ignea Bianca a XI-a E Limba germană Mențiune M.E. – probă individuală 300 Mitrea  Elena 1000
Ignea Bianca a XI-a E Limba germană Mențiune M.E. – proba de proiect 300 Mitrea  Elena
Ivanov Ema a XI-a D Matematică aplicată – Haimovici Mențiune M.E., medalie de argint 300 Cozma Ioan-Irinel 1000
Luca Alex Petru a XII-a D Matematică aplicată – Haimovici Premiul I M.E., medalie de aur 1000 Irimia Elena-Genoveva 1000
Lupașcu Simon Dimitrie a XI-a B Chimie Premiul al II-lea M.E. 750 Vișan Carmen-Mihaela 1000
Mihăilă Anya Larissa a IX-a E Istorie Mențiune M.E. 300 Drexler Dorina-Luminita 1000
Niță Călin Mihai a X-a B Chimie Premiul I M.E. 1000 Ionică Florica 1000
Popa Emilian a X-a D Matematică aplicată – Haimovici Premiul al II-lea M.E., medalie de aur 750 Irimia Elena-Genoveva 1000
Popescu Ina a VII-a Tetratlon Premiul al III-lea M.E. 500 Grigoraș Popa Gheorghe 1000
Sandu Ilinca a IX-a B Limba franceză Mențiune M.E. 300 Mitrea Loredana 1000
Sandu Ilinca a  IX-a B Astronomie și Astrofizică Premiul 1 la Olimpiada Internațională de Astronomie și științe spațiale 1000 Oniciuc Grigoruță 1000
Sofrone Teodora a X-a C Cultură și spiritualitate românească Premiul al III-lea M.E. 500 Lucian Iordăchescu, Alexandrescu Manuela 1000
Sofrone Teodora a X-a C Lectura ca abilitate de viață Premiul I M.E. 1000 Lucian Iordăchescu 1000
Veiss Tiana Alesia a VII-a Spiritualitate Premiul I M.E. 1000 Iliuță Melania + Mihăilă Diogene 2000
Zaharia Alessandra Elena a X-a F Limba italiană Mențiune M.E. 300 Enache  Cătălina 1000
11200 19000

 

Colegiul Tehnologic „Spiru Haret”
Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Premiul Nume/prenume profesor coordonator Premiul
Negură Bogdan Mihai VI Geografie Mențiune 300 Chilă Alina Mihaela 1000
Rotaru Darius Cristian VI Geografie Mențiune 300 Chilă Alina Mihaela

 

I.C.

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.