Ieri seară Piatra-Neamț a vibrat de bucurie și energie, aducând împreună peste 10.000 de oameni pentru a sărbători Zilele Orașului la Curtea Domnească.

Artiștii și ansamblurile locale au deschis seara cu momente artistice de muzică și dans care ne-au amintit de bogăția culturală a orașului nostru. Clubul de Copii Artis, Ansamblul Folcloric Codrii Neamțului și Clubul de Dans Ray’s Dance sunt cei care i-au încântat pe pietrenii prezenți aseară în centrul orașului.

Andra și Mario Fresh, vedetele mult așteptate ale zilei de ieri, au transformat seara în una de neuitat, concertele lor fiind apogeul unei zile în care pietrenii s-au bucurat cu adevărat de tot ce are mai frumos comunitatea noastră.

Ultima seară a Piatra Fest 2024 se anunță cel puțin la fel de interesantă. De la ora 18:30 la Curtea Domnească vor începe momentele pregătite de Clubul de Copii Viva Allegria, tinerii artiști Iuliana și Ștefănel Munteanu și Ansamblul Folcloric Comorile Neamțului. De la 20:30 încep concertele OM LA LUNĂ și IRINA RIMES & SURORILE OSOIANU.

Elevii cu merite deosebite și dascălii lor, premiați la Gala Generațiilor 2024- Zilele Orașului Piatra Neamț

A devenit o tradiție pentru municipiul Piatra-Neamț să îi premieze, în fiecare an de Zilele Orașului, pe tinerii care ne reprezintă cu mândrie la competițiile școlare, profesorii lor îndrumători, dar și pe acei membri ai comunității care sunt un exemplu de dăruire și respect în familie.

Și această ediție a Zilelor Orașului Piatra-Neamț a debutat cu premierea pe tinerilor cu rezultate remarcabile la etapele naționale și internaționale ale concursurilor și olimpiadelor, a celor care i-au ghidat în atingerea performanțelor și a cuplurilor care sărbătoresc 50 de ani de căsnicie. Gala Generațiilor 2024 a avut loc ieri, 28 iunie, începând cu ora 17:00, la Curtea Domnească. Au fost premiați peste 150 de elevi și profesori și peste 200 de cupluri (pentru gală au fost luate în considerare cererile cuplurilor care au împlinit cei 50 de ani la momentul premierii).

Ceremonia a fost acompaniată de momente artistice susținute de elevii Liceului de Arte „Victor Brauner” Piatra-Neamț.

Lista cu elevii olimpici care au obținut locul I, II, III și mențiuni la concursurile/olimpiadele naționale/internaționale finanțate de Ministerul Educației:

Unitatea scolara Nume/prenume elev Clasa Disciplina Premiul Nume/prenume profesor coordonator
Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamț Dodoi Alexandra Veronica a IX-a A Pregătire Sportivă Teoretică Mențiune Iftode Bianca Petruța
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Bradu Laura Maria XI Canto clasic  I   Stroici Adrian
Costin Alexandra Ioana
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Țăranu George Andrei X Interpretare instrumentală – pian II Anghel Mariana
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Olărașu Ioana Emilia XII Arte textile-imprimeuri-contexturi II Dănilă Corina
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Cărămidă Daria Dumitrița XI Muzică vocală tradițională românească III Mancaș Mihaela
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Crîșmariuc Teofil XII Interpretare instrumentală – acordeon mențiune Rusu Sidor
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Catană Denisa Elena XII Interpretare instrumentală – nai mențiune Surujiu Radu
Moroșanu Radu-Marius
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Cosma Ioana-Bianca XII Arte murale mențiune Potop Ștefan
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Onu Casandra-Petronela XII Pictură de șevalet mențiune Ghiorghișcan Despina-Aida
Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra Neamț Plop Ilinca-Teodora XI Istoria artei și arhitecturii mențiune Stanciu Adriana
Colegiul Tehnologic „Spiru Haret” Rotaru Darius Cristian VII A Geografie/ Concurs „Terra mica olimpiadă” mențiune Chilă Alina Mihaela
Colegiul Tehnologic „Spiru Haret” POPA ȘTEFAN ALEXANDRU IX Limba italiană Premiul I ENACHE CĂTĂLINA
COLEGIUL TEHNIC “GHEORGHE CARTIANU” PIATRA-  NEAMŢ CONSTANTIN D.D. GABRIELA  LORENA XI C LIMBA ENGLEZĂ PREMIUL III SECARĂ C. ANA – IRINA
COLEGIUL TEHNIC “GHEORGHE CARTIANU” PIATRA-  NEAMŢ TIRON  Ș.C. ALEXANDRU  GEORGE IX A LIMBA ITALIANĂ MENŢIUNE FLOREA  V. FLORINELA – RAMONA
COLEGIUL TEHNIC “GHEORGHE CARTIANU” PIATRA-  NEAMŢ TOFAN I.C. DIMITRIE – ALEXANDRU XI C TEHNOLOGII – INDUSTRIE ALIMENTARĂ MENŢIUNE  POPA I. MIHAELA
 CERCEL T. GEORGE
CASIAN C. MARIAN
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 ROMANESCU ECATERINA a VIII-a LIMBA NEOGREACĂ – național MENȚIUNE IAMANDI SMARANDA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 ROMANESCU ECATERINA a VIII-a LIMBA NEOGREACĂ – international MENȚIUNE IAMANDI SMARANDA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 PIATRA NEAMȚ NISTOR D.E. MARA ELIZA a V-a CONCURS ”TERRA-MICA OLIMPIADĂ” MENȚIUNE FILIMON-VINTEA ANA-MARIA
Şcoala Gimnazială Nr. 2 Piatra Neamţ Lăpuşneanu V. David VIII Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice Menţiune Nuţu Anişoara
Şcoala Gimnazială Nr. 2 Piatra Neamţ Baltag Carina Elena VIII Cultură și spiritualitate românească Menţiune Ciai Valentina
Apalaghiei Adrian
COLEGIUL TEHNIC FORESTIER MARCU ADRIAN XI-A FABRICAREA PRODUSELOR DIN LEMN MENȚIUNE DUNĂRE CONSTANTIN
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” MOVILĂ D. MARTA-ADRIANA a XII-a C limba italiană I Enache Cătălina
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” POPESCU M. ANASTASIA a V-a limba și literatura română al II-lea Neculăeș Cristina
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” POPESCU M. ANASTASIA a V-a „Lectura ca abilitate de viață” MENȚIUNE
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” PLEŞCA D.C. MARIA-ERIKA a XII-a A limba spaniolă al II-lea
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” BICHESCU V.V. EVELINA-ATHINA a XII-a F limba neogreacă al II-lea Iamandi Smaranda
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” BICHESCU V.V. EVELINA-ATHINA a XII-a F limba neogreacă I
(2022-2023)
Iamandi Smaranda
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” CIUDIN C. ȘTEFANIA-CĂTĂLINA a XI-a C limba neogreacă al III-lea Iamandi Smaranda
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” IRIMIA A.L. GIULIA ELENA a IX-a E limba italiană al III-lea Rusu Viorica
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” UNGUREANU M. BIANCA a XI-a C limba neogreacă MENȚIUNE Iamandi Smaranda
Colegiul Național „Calistrat Hogaș” LAIU M. ANDRA-ELENA a XI-a D pentatlon (individual) fete MENȚIUNE Caba Adriana-Georgeta
Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Asachi” Piatra-Neamț LEU ANA XII Socio-umane / Filosofie Mențiune Mancaș Ioan
Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Asachi” Piatra-Neamț APOPEI ANA XII Pedagogie Mențiune Onu Diana Elena
Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Asachi” Piatra-Neamț DRÎNGU ALEXANDRA XI Chimie Mențiune Ghineț Mihaela
Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Asachi” Piatra-Neamț BACIU MARIA SABINA XI Chimie Mențiune Ghineț Mihaela
Școala Gimnazială nr.5, municipiul Piatra-Neamț Păsălău Gheorghe a VI-a B Geografie II Letos Cristina
Colegiul  National Petru Rares Hanganu Ioan-Tudor XII Economie locul III Negru Teodor
Colegiul  National Petru Rares Chiruță Ilaria V Educație tehnologică mentiune Smaranda Lăcrămioara
Colegiul  National Petru Rares Bodron Dimitrie-Hrisostom IX Fizică mentiune Secară Cristinel
Colegiul  National Petru Rares Bodron Dimitrie-Hrisostom IX Fizică-Evrika mentiune Secară Cristinel
Colegiul  National Petru Rares Enăchescu Andrei Florin XI Informatică mentiune Olaru Liviu Constantin
Colegiul  National Petru Rares Magdalina Matei XII Istorie mentiune Drexler Dorina
Colegiul  National Petru Rares Sofrone Teodora XI Limba și literatura română mentiune Iordăchescu Lucian
Colegiul  National Petru Rares Dumitrescu Maria-Nicole IX Astronomie și astrofizică locul III Oniciuc C. Grigoruta
Colegiul  National Petru Rares Berea George-Alexandru XII Fizică-Evrika mentiune Oniciuc C. Grigoruta
Colegiul  National Petru Rares Dulău-Constantinescu Ana-Flavia XII Filosofie – concurs național vârstele filosofiei locul I Negru Teodor
Colegiul  National Petru Rares Isăchioaei Mihnea-Lucian XI Prosoft științe locul I Frenti C Mariana
Colegiul  National Petru Rares Atomulesei Tudor-Gabriel X Prosoft științe locul I Frenti C Mariana
Colegiul  National Petru Rares Dieaconu Daniel Matei IX Prosoft științe locul I Oniciuc C. Grigoruta
Colegiul  National Petru Rares Bodron Dimitrie-Hrisostom IX Prosoft științe locul II Secară Cristinel
Colegiul  National Petru Rares Bodron Dimitrie-Hrisostom IX Prosoft TNT locul I Secară Cristinel, Veiss Aloma
Colegiul  National Petru Rares Sandu Ilinca X Prosoft științe locul II Frenti C Mariana
Colegiul  National Petru Rares Sandu Ilinca X Prosoft TNT locul I Frenți Mariana, Goraș Ana-Cristina
Colegiul  National Petru Rares Apalaghiei Ioan XI Prosoft științe locul I Frenti C Mariana
Colegiul  National Petru Rares Muraru Flavia-Petra X Concursul național de robotică NEXTLAB.TECH, secțiunea Robotică creativă locul II Olaru Liviu Constantin
Colegiul  National Petru Rares Hârlea Iustin VI Concursul național de robotică NEXTLAB.TECH, secțiunea Robotică creativă locul III Olaru Liviu Constantin
Colegiul  National Petru Rares Băboi Robert Ioan X Concursul național de robotică NEXTLAB.TECH, secțiunea Line Follower Advanced locul III Olaru Liviu Constantin
Colegiul  National Petru Rares Popescu CV Ina VIII TETRATLON mentiune Forman Dan
Colegiul  National Petru Rares Niţă Dragoş-Gabriel IX BADMINTON locul III Grigoraş-Popa Gheorghe
Colegiul  National Petru Rares Alungulesei M. Andreea-Daria XII BADMINTON mentiune Grigoraş-Popa Gheorghe
Colegiul  National Petru Rares Nasoi Cristian IX TIC mentiune Olaru Liviu Constantin
Colegiul  National Petru Rares Sofrone Teodora XI CULTURA SI SPIRITUALITATE locul I Iordăchescu Lucian, Alexandrescu Manuela
Colegiul  National Petru Rares Popa Emilian XI CONCURSUL NATIONAL DE MATEMATICA APLICATA “ADOLF HAIMOVICI” mentiune Irimia Elena-Genoveva
Colegiul  National Petru Rares Marghidan VA Tudor V Astronomie și astrofizică mentiune Oniciuc C. Grigoruta
Colegiul  National Petru Rares Patuleanu AS Vlad-Constantin VIII Astronomie și astrofizică mentiune Oniciuc C. Grigoruta
Colegiul  National Petru Rares Bozga Matei X OLIMPIADA NATIONALA DE CREATIVITATE STIINTIFICA mentiune Frenti C Mariana
Colegiul  National Petru Rares Iliescu Maria X OLIMPIADA NATIONALA DE CREATIVITATE STIINTIFICA mentiune Frenti C Mariana
LICEUL ECONOMIC ,,ALEXANDRU IOAN CUZA”, PIATRA NEAMȚ CALPAC V. ELENA-SABINA XI TEHNICIAN ÎN ACTIVITĂȚI ECONOMICE MENȚIUNE CIOBANUCA I. LILIANA
HODREA D. ELENA-LUMINITA
PANTIRU O. TEODORA
BERZA D. ANA-MARIA
Colegiul Național de Informatică Pricopie Renata-Antonia 10D Olimpiada Națională de biologie mențiune Grigoriu Loana Taina
Colegiul Național de Informatică Șoimaru Samuel 10F Concursul Național “Urmașii lui Moisil” – Informatică mențiune Costrachevici Elena
Colegiul Național de Informatică Șoimaru Samuel 10F Olimpiada Națională de Informatică mențiune Costrachevici Elena
Colegiul Național de Informatică Samoilă Alexandru 12F PROSOFT@NT – soft educațional Premiul II Andone Elena
Colegiul Național de Informatică Beșu-Roca Andrei 10A PROSOFT@NT – programare Mențiune Blaga Gabriela
Colegiul Național de Informatică Tablan Andrei Damian 11E PROSOFT@NT – soft educațional Mențiune Ungureanu Florentina
Colegiul Național de Informatică Luchian Cristian 11E Olimpiada Națională de Informatică Premiul II Ungureanu Florentina
Colegiul Național de Informatică Budiș Ingrid 10B Olimpiada Națională de Limba germană Premiul I Mitrea Elena
Colegiul Național de Informatică Creangă Adelina 9B Olimpiadă Națională de limba engleză mențiune Stan Elena Brîndușa
Colegiul Național de Informatică Oghină Vlad 12C Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Giroveanu Florin-Cristian-Ioan 9F Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Măzărianu Codrin-Andrei 10A Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Ciuhat Luca-Ștefan 10A Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Helgiu Mihail 10C Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Verzea Răzvan-Ionuț 12D Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Petrea Ștefan 12D Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Lazăr Alexandru-Nicolae 12C Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Voloșeniuc-Hudescu Matei 12B Olimpada Națională a Sportului Școlar – baschet mențiune Lazăr Vasile
Colegiul Național de Informatică Luchian Cristian 11E Olimpiada de Informatică pe Echipe – faza internațională medalie de bronz (III) Manolache Gheorghe
Colegiul Național de Informatică Șoimaru Samuel 10F Olimpiada de Informatică pe Echipe – faza internațională medalie de bronz (III) Manolache Gheorghe
Colegiul Național de Informatică Neagu Ștefan Claudel 11E Olimpiada de Informatică pe Echipe – faza internațională medalie de bronz (III) Manolache Gheorghe
Colegiul Național de Informatică Vișan David 11E Olimpiada de Informatică pe Echipe – faza internațională medalie de bronz (III) Manolache Gheorghe
Colegiul Național de Informatică Albu Andrei Cezar 9A Olimpiada Națională de Creativitate Științifică mențiune Frenti C Mariana
Colegiul Național de Informatică ȚĂRANU C. DARIUS ȘTEFAN 6A Concursul Național de biologie
„George Emil Palade “
mențiune Grigoriu Loana Taina
ȘCOALA GIMNAZILĂ ,,ELENA CUZA,,PIATRA NEAMȚ BOSOVICI  B. ROBERT GABRIEL a V-a GEOGRAFIE locul III LETOS DUMITRU

I-am sărbătorit deopotrivă pe tinerii comunității pietrene și pe seniorii acesteia, la Gala Generațiilor. I-am onorat pe elevii și profesorii noștri care au obținut rezultate remarcabile la învățătură și cuplurile care serbează nunta de aur, simboluri vii ale iubirii și dedicării. Aceste premii sunt un mic gest de recunoștință față de cei care, prin eforturile lor, aduc cinste orașului nostru și ne inspiră pe toți să fim mai buni.” a declarat primarul Andrei Carabelea.

Seara s-a încheiat cu un concert Cinematic Pop de excepție al pianistei, compozitoarei și cântăreței Leyah. Piatra Fest continuă astăzi cu spectacole ale artiștilor locali – Clubul de Copii „Artis”, Ansamblul Folcloric „Codrii Neamțului”, Clubul de Dans „Ray’s Dance” și se va încheia cu două super concerte susținute de Mario Fresh și Andra.

I.C.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.