Fata găsită carbonizată în pat, rezultatul autopsiei. În continuare, multe semne de întrebare

1

Medicii legisti au finalizat in aceasta dimineata autopsia fetei de 23 de ani care a fost gasita carbonizata in pat in seara zilei de sambata, 4 noiembrie, la Baltatesti, jud. Neamt. (Vezi AICI- MOARTE ÎNVĂLUITĂ ÎN MISTER. TÂNĂRĂ GĂSITĂ CARBONIZATĂ ÎN PAT. UN CAZ DE AUTOCOMBUSTIE?)

Potrivit unor surse din cadrul Serviciului de Medicina Legala Neamt, in urma autopsiei medicii legiști exclud varianta autocombustiei. S-a constatat ca fata prezintă arsuri pe o suprafața de peste 50% din suprafața corporală, pe membre, torace si cap.

Surse din randul anchetatorilor arata ca prima ipoteza de lucru pe care se merge este ca fata ar fi trecut pe lingă soba aflată in funcțiune și i s-au aprins hainele. Totodata, a aparut informatia ca si un fotoliu din incapere ar fi fost atins de foc, insa pe o suprafata foarte mica.

Chiar si asa, raman in continuare multe semne de intrebare legate de acest caz. Dupa cum se stie portita sobei a fost gasita legata cu sarma. Dar sa presupunem ca fata ar fi umblat la foc pe la plita sau ca din greseala si-a atins hainele de soba acestea luand foc. In mod normal, chiar daca ea suferea de handicap mintal, durerile ar fi fost groaznice si ar fi tipat, s-ar fi zvarcolit sau ar fi iesit din incapere. Nicio fiinta nu s-ar fi asezat linistita in pat indurand in tacere usturimea, si ar fi asteptat sa moara.

Totodata, daca hainele au ars cu flacara asa cum declara cei care au gasit-o, este inexplicabil de ce nu s-a aprins si patul in intregime, apoi celelalte lucruri din camera. Una dintre rude declara aseara ca trupul era efectiv carbonizat, deci a ars destul de mult si ar fi fost timp destul ca focul sa se extinda.

Din informatiile noastre, politistii au deschis dosar penal in rem pentru ucidere din culpa, fiind vorba de o moarte suspecta. Ramine de văzut dacă in aceasta situație polițiștii o vor acuza de neglijența pe mama victimei, care era însoțitor legal.

Ionut CORFU

1 COMENTARIU

  1. Cum puteți să mințiți in halul asta? Autopsia nici nu s-a efectuat, (fiind programată pe luni)și voi deja știți rezultatul. Și de când credeți voi, cameramani reportiformi ce sunteți, ca medicul legist este și anchetator, să poată să excludă el oare…. că a fost autocombustie sau s-a aprins din greșeală de la sobă, sau de la ce-o mai fi prin casă…. Sursele voastre din Serviciul Județean de Medicină Legală Neamț sunt, ca și nu sunt, de doi bani, încercați să creați misterul informațional din surse mai adevărate, și probabil veți reuși să fiți mai …. buni informationisti…. reporteri, jurnaliști, ziariști …. ce-o fi voi….
    ADMIN: Domnu` Ciuchilan, avand in vedere meseria pe care o practicati si functia pe care o cupati platit fiind din bani publici, adica ai nostri ai tuturor, ar trebui sa aveti un limbaj ceva mai civilizat si un ton ceva mai moderat. De unde pana unde va permiteti sa ne tratati pe noi si opinia publica cu aceasta superioritate? Credeti ca daca ati privatizat Medicina Legala de la Piatra- Neamt suntem toti prosti si habar n-avem ce face familia Ciuchilan la SML?
    Da, nu ati facut autopsia propriu zis si inca nu ati tras concluziile, dar cadavrul a fost inspectat. Nu intelegem de unde agresivitatea asta vizavi de tvmneamt.ro. Sa fie oare vorba despre faptul ca noi am dezvaluit in cazul crimei de la Bahna ca totul a fost musamalizat dupa ce victima zdrobita in bataie, la SML a fost scoasa cu alcoolemie de 2 la mie si astfel a putut sta in picioare varianta ca s-a autoaccidentat pentru ca agresorii sa fie facuti scapati?
    In afara de asta, va intrebam cate conferinte de presa s-au organizat la SML de cand familia Ciuchilan a confiscat institutia, daca tot aveti asa o sete de comunicare pe acest subiect. Si cum de astazi a aparut in presa informatia ca s-a deschis dosar penal pe numele mamei, daca autopsia nu a fost facuta?
    Totusi, cum de va permiteti sa transformati SML intr-o cazemata de unde nu se poate obtine oficial nicio informatie de interes public?
    Daca ati sti sa cititi, ca de scris se vede ca nu prea aveti habar, ati fi vazut ca in articol nu scrie nicaieri ca SML a dat informatii despre ancheta. Daca sunteti asa de greu de cap, ne intrebam cum de reusiti sa va faceti meseria.
    Si inca ceva. Poate ne explicati cum de la Medicina Legala au fost angajati numai conationali de ai dumneavoastra din Republica Moldova? Presupunem ca nu sunteti si ruda cu multi dintre ei iar angajarile au fost facute doar pe criterii de competenta. Dar despre cum se modifica alcoolemia la soferii „smecheri” ne puteti spune ceva? Se pare ca ati deschis o cutie a Pandorei si chiar daca va credeti prea ”smecher” pe noi nu ne impresioneaza deloc, sa stiti.

    https://www.youtube.com/watch?v=yMNEFvi556w
    https://www.youtube.com/watch?v=5AVe9uJtEz4

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.