Local
Citit de: 0 ori

Se instalează iarna în Neamț- Recomandările polițiștilor pentru șoferi

Accident cu victimă la Bistrița, după o neacordare de prioritate
Biciclist beat pulbere, stâlcit după ce s-a tamponat cu o mașină parcată

În aceasta perioadă, polițiștii rutieri vor asigura desfășurarea traficului în condiții de fluență și siguranță, în zonele unde carosabilul este acoperit cu polei sau zăpadă.

Pentru a preveni implicarea în evenimente rutiere, facem următoarele recomandări:

-Nu circulați pe drumurile acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, dacă autovehiculul condus nu este dotat cu anvelope de iarnă;

-Autovehiculele pentru transport marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone și autovehiculele destinate transportului de persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, pe drumuri publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, trebuie echipate cu anvelope de iarnă pe roțile axelor de tracțiune ori trebuie sa aibă montate pe acestea echipamente antiderapante certificate;

-Păstrați o distanta suficienta față de autovehiculul din față;

-Nu desfășurați alte preocupări de natură a vă distrage în mod periculos atenția în timpul conducerii autovehiculelor.

-Nu circulați cu o viteză mai mare de 30 km/h când partea carosabilă este acoperita cu polei, gheață sau zăpadă (sursa- IPJ Neamt)

Începând de mâine dimineață, 27 ianuarie, județul Neamț este sub avertizare meteo, cod galben de ninsori:

Vine iarna! Cod galben de ninsori în Neamț

I.C.

Distribuie știrea:

Etichete: Se instalează iarna în Neamț- Recomandările polițiștilor pentru șoferi
Articolul anterior
Accident cu victimă la Bistrița, după o neacordare de prioritate
Articolul următor
Biciclist beat pulbere, stâlcit după ce s-a tamponat cu o mașină parcată

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed