Actualizare: Dintr-o regretabila eroare pe care tvmneamt si-o asuma, alcoolemia soferului vinovat a fost scrisa gresit. Este vorba despre peste 0,80 la mie in sange, nu in aerul expirat, asa cum s-a anuntat initial. Ne cerem scuze cititorilor.

Soferul care a provocat accidentul de la Turturesti, in urma caruia un tanar a murit absolut nevinovat, era beat, anunta zch.ro

Alcoolemia acestuia era de peste 0,80 la mie in urma recoltarii probelor bilogice, mentioneaza sursa citata.

Dragoș Vasile Moroșanu de 36 de ani, este patronul pensiunii Braniște din Vânători- Neamț si la miezul noptii de 11 spre 12 august, in timp ce se deplasa dinspre Girov spre Piatra- Neamt, aproape de intrarea in Turturesti, intr-o curba la dreapta deosebit de periculoasa, a pierdut controlul masinii si ajuns pe contrasens unde a tamponat frontal un alt autoturism, condus de un tanar de 27 de ani din comuna Stefan cel Mare, care se indrepta spre casa alaturi de prietena sa in varsta de 19 ani,din aceeasi localitate. In urma impactului deosebit de violent, tanarul (Bogdan Romila) a murit, iar cea care urma sa-i fie sotie a fost ranita grav, suferind rupturi de organe interne. Acul vitezometrului masinii care a intrat pe constrasens, s-a oprit la 140km/h.

Vezi AICI- EL ESTE TÂNARUL CARE A MURIT NEVINOVAT, SPULBERAT CU 140KM/H. PRIETENA LUI ESTE ÎN STARE GRAVĂ. URMAU SĂ SE CĂSĂTOREASCĂ

Dragoș Moroșanu va fi cercetat pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă și conducere sub influența alcoolului.

Ionut CORFU

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.