O baraca si o autoutilitara au luat foc astazi, intr-o balastiera din comuna Tupilati, judetul Neamt. Cauza incendiului ar fi un scurtcircuit. ”Prin apel la 112, în jurul orei 09:40, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu la un container amplasat într-o balastieră din comuna Tupilați.
La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta generalizat la un container (destinat pentru odihna angajaților) și la o autoutilitară amplasate într-o balastieră din localitatea Tupilați.
Pentru localizarea și lichidarea incendiului au intervenit pompierii romașcani cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD împreună cu voluntari din cadrul SVSU Tupilați.
Au ars bunurile materiale aflate în container (aparte electrocasnice, materiale textile, obiecte de mobilier etc) și materiale combustibile din interiorul autoutilitarei.
Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unui scurtcircut electric.
Nu au fost victime”, a declarat lt. Irina Popa, purtator de cuvant ISU Neamt.
I.C. (sursa foto: ISU)