InfractionalLocal
Citit de: 3 ori

”Rachetă” prin localitate, deși avea permisul suspendat

Petrecere cu peste 20 de persoane, ”spartă” de polițiștii din Piatra Neamț
AJOFM Neamț- Locuri de muncă vacante la data de 15 martie

Desi avea permisul suspendat, un tanar din Bacau mergea ”racheta” prin comuna Tasca. A fost inregistrat de aparatul radar si s-a ales si cu dosar penal. ”La data de 14 martie  a.c., polițiștii Serviciului Rutier Neamț au depistat în trafic un bărbat în vârstă de 29 de ani din județul Bacău, care a condus un autoturism pe DN12C, pe raza localităţii Neagra fără a respecta viteza legală de deplasare în localitate, fiind înregistrat cu viteza de 105 km/h .

În urma verificărilor efectuate s-a constatat că acesta avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice din data de 9 martie 2021. 

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, transmite IPJ Neamt.

Alti doi barbati s-au ales cu dosare penale duminica. Unul conducea cu alcoolemie peste pragul contraventiei, altul conducea beat si fara permis. ”La aceeași dată, polițiștii Serviciului Rutier Neamț au depistat în trafic un bărbat în vârstă de 64 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza localităţii Bicazu Ardelean, sub influența alcoolului.

În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o concentrație de 1.00 mg/l alcool pur în aerul expirat, conducătorul autoturismului fiind condus la spital unde i s-au prelevat mostre în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

***

La data 13 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției orașului Roznov au depistat în trafic un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Roznov, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 156 A, fără a deține permis de conducere.

Totodată aceasta a fost testat cu aparatul etilotest  rezultând o concentrație de 0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost condus la un centru de permanență, pentru prelevarea mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei .

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și sub influența băuturilor alcoolice”, se arata intr-un comunicat IPJ Neamt.

I.C.

Distribuie știrea:

Etichete: ''Rachetă'' prin localitate, deși avea permisul suspendat
Articolul anterior
Petrecere cu peste 20 de persoane, ”spartă” de polițiștii din Piatra Neamț
Articolul următor
AJOFM Neamț- Locuri de muncă vacante la data de 15 martie

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed