Un bărbat a fost depistat în timp ce conducea un autoturism pe Aleea Tineretului din Piatra- Neamț, având peste 3,4 la mie alcolemie în sânge. ”La data de 15 septembrie a.c., ora 11:10, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Piatra-Neamț au depistat în flagrant delict un autoturism, condus pe strada Aleea Tineretului, din Piatra-Neamț, de un bărbat, în vârstă de 39 de ani, având o concentrație alcoolică de 1,72 mg/l alcool pur în aerul expirat.
A fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau alte substanțe”, informează IPJ Neamț.
Alți doi bărbați s-au ales cu dosar penal ieri, după ce au fost prinși băuți la volan. ”La data de 15 septembrie a.c., ora 21:10, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Piatra-Neamț au depistat în flagrant delict, pe strada Izvoare, din Piatra-Neamț, un autoturism condus de un bărbat de 51 de ani, din aceeași localitate, sub influența alcoolului.
Rezultatul testării a indicat o valoare de 1,20 mg/L alcool pur în aerul expirat.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
***
La data de 15 septembrie a.c., ora 17:40, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Români au depistat în flagrant delict, un bărbat, în vârstă de 53 de ani, din Roman, în timp ce conducea un autoturism, pe DC 85, în localitatea Secuieni.
Acesta nu s-a conformat semnalului regulamentar al polițiștilor, fiind urmărit, pe o distanță de aproximativ 300 de metri.
S-a procedat la testarea alcoolscopică a acestuia, rezultatul indicând o concentrație alcoolică de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, mai transmite IPJ Neamț.
G.T.












