Un tânăr de 21 de ani, din comuna Podoleni, a murit într-un accident rutier produs noaptea trecută, în comuna Români, după ce șoferul mașinii în care se afla, tot din Podoleni, a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat. În accident au mai fost rănite și două fete de 15 ani. Șoferul avea alcoolemie de dosar penal.
”În noaptea de 5 octombrie a.c., în jurul orei 01:30, Poliția municipiului Roman a fost sesizată cu privire la producerea unui eveniment rutier, în localitatea Români.
În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Podoleni, conducea un autoturism pe DJ158, în localitatea Siliștea, având direcția de deplasare spre Buhuși, pe un sector de drum în curbă la stânga, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, intrând în coliziune cu un cap de pod și cu un autoturism ce se afla parcat în afara părții carosabile, ulterior răsturnându-se pe cupolă.
În urma evenimentului rutier a rezultat decesul unui pasager, în vârstă de 21 de ani, din Podoleni și rănirea conducătorului auto și a altor două pasagere, cu vârste de 15 ani, ambele din localitate Români, care au fost transporați la o unitate medicală.
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul indicând o alcoolemie de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă”, a declarat insp.pr.Ciofu Ramona- IPJ Neamț.
I.C. (sursa foto: ISU/IPJ)