Actualizare stire- ora 22: Ultima oră: 5 medici reținuți de procurorii Anticorupție. Situație de criză, ședință de urgență la SJ Neamț
Actualizare stire- ora 18: Toți medicii de la Ortopedie anchetați, 5 au fost duși la audieri. Situație de criză la SJ Neamț, posibile rețineri
Stirea initiala: Sectia Ortopedie a Spitalului Judetean Neamt a fost luata cu asalt in aceasta dimineata de procurori ai Directiei Generale Anticoruptie Neamt, insotiti de efective de jandarmi.
Descinderea este inca in desfasurare si a inceput in jurul orei 10:45. Potrivit directorului Spitalului Judetean Neamt, Codrut Munteanu, acesta a fost sunat de un procuror DGA imediat dupa descindere si i s-a solicitat sa trimita pe sectie doi reprezentanti ai spitalului, pentru a asista la actiune.
Potrivit unor surse, la Sectia Ortopedie au loc perchezitii legate de acte de coruptie si sunt vizati cel putin doi dintre medicii ortopezi ai spitalului.
La ora redactarii, procurorii inventariau in vederea ridicarii mai multe materiale si documente medicale. Vom reveni.
Stire in curs de actualizare.
Ionut CORFU