LocalNational
Citit de: 5 ori

Ep. 3- Revoluția la Piatra- Neamț. ”Se trage la releu”, psihoza cu teroriștii si patrulele cetățenești

Ep. 2- Revoluția din `89 la Piatra- Neamț. Tipărirea primului număr al ziarului Ceahlăul liber
Pădurile din Neamț mai au o șansă. Principalul beneficiar al lemnului de pe Valea Muntelui, în dificultate

Tvmneamt.ro a intrat in posesia a peste doua ore de filmari din timpul evenimentelor din decembrie 1989,(vezi mai jos al treilea episod) asa cum s-au desfasurat ele in Piatra- Neamt. Din informatiile noastre, doar aproximativ zece minute din aceste filmari au mai fost difuzate in urma cu mai multi ani, pe un post de televiziune local.

Veti recunoaste personaje care la acea vreme erau prinse in valtoarea evenimentelor, iar acum sunt oameni politici importanti, sau oameni de afaceri. Cu siguranta in imagini se vor recunoaste si foarte multi pietreni care in acele zile au iesit in strada. Sunt imagini document, inclusiv cu pregatirea primei editii libere a celui mai important cotidian local, ziarul Ceahlaul.

Facem mentiunea ca secventele nu au fost editate si nici cronologia nu a fost modificata, fata de filmarea originala.

Nu stim cine este cel care a filmat, iar daca isi recunoaste imaginile, il rugam sa ne contacteze si vom mentiona fara rezerve numele lui.

Puteti urmari mai jos, al treilea episod:

Ionut CORFU

Distribuie știrea:

Etichete: psihoza cu teroristii, revolutia din 89 la piatraa neamt, revolutia la piatra neamt, se trage la releu, teorisitii
Articolul anterior
Ep. 2- Revoluția din `89 la Piatra- Neamț. Tipărirea primului număr al ziarului Ceahlăul liber
Articolul următor
Pădurile din Neamț mai au o șansă. Principalul beneficiar al lemnului de pe Valea Muntelui, în dificultate

Ești de acord? Sau ai altă părere?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed